Прилагането на Общата селскостопанска политика в следващия програмен период да се отложи за 2023 година. Това предлага докладчикът на Европейския парламент за бъдещите стратегически планове Естер Хернанц Гарсия от Испания. Целта е да могат да се отчетат междуинституционалните дискусии и приемането на програмите на ниво държава-членка, се съобщава в Bulletin Quotidien Europe и Agrafacts.
Запазване общите цели на ОСП
Евродепутатът призовава за запазване на бюджета на ОСП на сегашното ниво с укрепване на “общите елементи” на селскостопанската политика на ЕС и предлага запазване на общите цели ОСП, включени в член 39 от Договора.
Става дума да увеличаване на производителността, поддържане на справедлив жизнен стандарт за земеделските производители, стабилизиране на пазарите и гарантиране, че доставките достигат до потребителите на разумни цени. По отношение на директните плащания предлага минимум 70% от директните плащания да бъдат предназначени за основно подпомагане на доходите за устойчивост (BISS), като същевременно таваните на директните плащания да станат задължителни.
Държавите да имат собствен праг
Държавите-членки да имат право да въведат собствен праг, който да не по-нисък от 100 000 евро, след приспадане на заплатите, екосхемите и помощта за млади земеделски стопани. Преразпределителното плащане да се ограничи до 25% от основното подпомагане на доходите за максимум 30 хектара или средния размер на стопанството в държавата-членка. В доклада има някои промени в екологичните схеми, с известни изключения от условността за биологични земеделски стопани, дребни земеделски стопани и тези, разположени в най-отдалечените райони.
Запазване на обвързаната подкрепа
Испанският евродепутат предлага запазването на обвързаната подкрепа на сегашното ниво (13% + 2%). Предложенията в доклада включват и специфични промени за някои сектори, като например увеличение на финансирането за пчеларство. Призовава се за по-реалистични екологични амбиции за сектора на плодовете и зеленчуците и настоява за повече иновации, преструктуриране и популяризиране в лозаро-винарския сектор.
В областта на развитието на селските райони в доклада се призовава мерките за околна среда и климат да бъдат задължителни на цялата територия на държавата членка, като зоните с природни ограничения се включат в задължителните 30% разходи за екологични и климатични интервенции. Трябва да има по-целенасочена схема за инвестиции в селското стопанство, начални инициативи за нови участници и подкрепа за дребни земеделски стопани, които прехвърлят своите стопанства на други производители.