Предлагат румънско агнешко като българско

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Тенденцията, която се наблюдава през последните две години е, че в страната влизат румънски агнета, които се колят в български кланици, и се представят в търговската мрежа като български животни, това каза Димитър Зоров, председател на Националния съюз на говедовъдите след дискусията “Да! На българската храна”. По думите му практиката е такава, защото агнетата в северната ни съседка са по-евтини. Румънското агнешко е с много по-лоши вкусови качества, коментира Зоров. Той каза още, че преди три години България е изнасяла агнета за Турция и турската страна е затворила трайно вноса на български агнета, защото българските кланици внасяли румънски животни, които после на турския пазар се представяли като български.

По думите на Зоров себестойността на производителя на родно агнешко е около 5,20/кг живо тегло, което достига до 13,60 лв/кг с ДДС трупно тегло. Веригите и търговците търсели агнешко около 12-12,5 лв с ДДС, колкото е представяното за българско румънско месо.  През последните  години агнешкото е спаднало като цена с близо 20% за живо тегло, коментира Зоров:”Преди три години се купуваше между 5,50-5.80 живото агнешко, и горе-долу оставаше нещо за производителя, в момента се търси на 4,20-4,50 лв/кг “. По думите му 50% от агнешкото на пазара ще е българско.

Д-р Дамян Илиев, изпълнителен директор на БАБХ, каза, че вече са започнали съвместни проверки с полицията и жандармерията за незаконното клане на агнета.

Димитър Зоров алармира, че голяма част от агнетата се влизат от северната ни съседка незаконно – “Нямат пътни листа, нямат никакви ветеринарни документи и не знаем дали са здрави”. Голяма част от тях се колят и в нелицензирани кланици, посочи той. Да бъдат пропуснати превозни средства, нелегално превозващи агнета струвало “между 100 и 200 лв на границата на транспортно средство”, каза Зоров.

“В момента тече незаконна търговия и на други животни от Румъния. 600 лв струва една биволица, незаконно пренесена в България. Тука се получава около 1500 лв субсидия на една биволица… това започва да става организиран интересен бизнес и не на истинските животновъди.”, казва Зоров. По думите му “По документи, ако се следи, се увеличават бройките биволи в България, но това, което разбираме, е, че е благодарение на Румъния”.

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА