Предлагат доброволен стандарт за храни от малки стопанства и къси вериги

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Площите, на които се прилагат методите на  органичното земеделие в Европа, са 12,7 млн.ха или 6,2% от обработваемите, а в целия свят био производството се е простирало на 50,9 млн.ха през 2015 г. Най-много терени, засадени с био продукция, има в Австрия (21,3%) и Швеция (16,9%). Цел на Германия е в следващите години площта с органично земеделие да достигне 20%, сочи анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство.

Успоредно с биопроизводството, през последните години се забелязва увеличение на т.нар. Доброволни стандарти за устойчиво земеделие (VSS). Най-известен такъв стандарт е “Fairtrade”, който заема 25-30 млн.ха.

От центъра посочват като добра идея създаването на подобен доброволен стандарт у нас, който да обхване производството от малките стопанства и късите вериги и да обедини под една марка продукцията от такива стопанства.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама