Предизвикателствата в отглеждането на етерично-маслени култури обсъдиха фермери на среща, организирана от Национална селска мрежа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Тематична среща за обмен на опи и знания между фермери и преработватели на етерично-маслени култури (ЕМК) организира в края на миналата седмица Национална селска мрежа. По време на събитието, което се проведе в Балчик се проведе много активна дискусия между участниците, тъй като темата е една от най-горещите в последните години.

Производителите подхождат вече предпазливо към отглеждането на ЕМК

„Срещата беше наситена с опити и коментари, свързани с диверсификацията на основното производство, което страда последните няколко години от ексетремните метеоролигични условия. Обсъдиха се умения в отглеждането на различни видове етерично-маслени култури. участниците в срещата, които споделиха различен опит, свързан с диверсификацията на основното производство на полски култури с етерично- маслени такива, целяща постигането на по-ефективно и рентабилно производство. Участниците обмениха помежду си знания и резултати от отглеждането, преработката и пазарната реализация на етерични масла от разнообразни култури- маточина, резене, кориандър, риган, хизоп, безсмъртниче, лайка, лавандин, както и пазарното търсене и възможностите за реализация на вътрешния и международните пазари. Натрупаният опит и научените уроци от динамичното развитие на този сектор у нас изглежда вече са довели до „отрезвяване“- производителите все повече се концентрират върху технологията на отглеждане и преработката/вкл. инвестиции в собствени дестилерии/, качеството на произвежданите масла и на трайните отношения с преработватели и търговци. Част от фермерите с изградени собствени преработвателни мощности обмислят някакво увеличаване на площите и експериментиране с нови етерично-маслени култури, но при повечето земеделски производители в по-краткосрочен план се забелязва колебание и предпазливост поради натиска на цените, свитите пазари, повлияни от глобалната криза с COVID-19 и пр., коментира Таня Георгиева от ЗУ на НСМ.

Промяната в климата кара стопаните да търсят нови решения за бизнеса си

На дискусията бяха поканени фермери, които произвеждат не само лавандулово и розово масло, но и работят с други перспективни култури като безсмъртниче и лайка. Те не само споделиха собствения си опит, но и разказаха какви са техните стратегии, които предприемат, за да могат да се адаптират към все по-сложната ситуация, свързана с екстремните метеорологични условия в Североизточна България. Дадоха съвети как да се минимизира риска от пазарните колебания и да се повиши доходността в основните култури, които отглеждат.

В дискусията беше обсъдена също така и ролята на субсидиите в настоящия програмен период. Коментира се доколко са важни решенията на агропредприемачите и фермерите за отглеждане и преработка на ЕМК, както и какво трябва да е подпомагането в следващия програмен период.

Бъдещето на „лилавото“ производство: Между позитивните очаквания и отрицателните мнения

За участниците в срещата беше особено интересно да се включат в посещение на лавандулова дестилерия в село Царичино, собственост на Петър Петров. „За мен лично беше полезна срещата, изясняването на проблемите и предизвикателствата пред това производство, дали според колегите има перспективи в бизнеса с етерично-маслени култури. На дискусията се чуха от позитивни очаквания до отрицателни мнения“, сподели младият стопанин.

Дестилерията му е изградена по подмярка 4.2. Капацитетът е 4 казана по 5.5 кубика, като в момента в нея се преработва само лавандула. Котелът е с 2 тона пара на час и работи на газ. „ С нашия проект кандидатствахме още при първия прием по подмярка 4.2 през декември 2015 г. Одобриха ни през март следващата година, а в началото на април 2016 г. стартирахме строителството, като през 2017 г. бяха монтирани инсталациите“, разказа Петър Петров. Инвестицията е около 1.2 млн. лева. Планирано е разширяване на вложението и извън самия проект. Той разкри още някой от тънкостите на работата в дестилерията. Добивът се смята на брой казани, в които се изврява суровата маса. Рандеманът се определя от един казан, обикновено дестилериите с един казан имат капацитет от 22 до 34 килограма, но всичко в крайна сметка зависи от фазата на прибиране на лавандулата, сорта и фазата на узряване.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА