Повече средства за развитие на регионите до 2027 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Регионалните съвети за развитие с определяща роля за най-важните проекти за населените места

Предвиждаме повече европейски средства и подкрепа от всички оперативни програми за развитие на регионите през следващия програмен период 2021 – 2027 г.  Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на стратегическа консултация с представители от публичния и неправителствен сектор от  Югозападния район. Инициативата се изпълнява по сключеното споразумение между МРРБ и Международната банка за възстановяване и развитие.

Заместник-министър Николова напомни, че с 8% ще се увеличи бюджетът от европейските фондове, с който ще разполага страната за периода 2021 – 2027 г. Приоритет за правителството през него ще бъде търсенето на възможности за намаляване на междурегионалните и вътрешнорегионалните дисбаланси и увеличаване на икономическата активност, пряко обвързана с повишаване стандарта на живот на хората. „Новият ни подход ще позволи регионите да се развиват на база своя потенциал, природни ресурси и дадености, включвайки по-голям брой  заинтересовани страни в подготовката, одобрението и изпълнението на проектите, коментира тя.

Зам.-министърът допълни, че се разработват и нови стратегически документи за регионално развитие на национално, регионално и общинско ниво. До края на годината ще бъде актуализирана Националната концепция за пространствено развитие, в която ще бъдат посочени националните приоритети. За районите от ниво NUTS 2 се изготвят регионални схеми за пространствено развитие. В тях ще се идентифицират основните приоритети и нужди на района спрямо географските дадености, ресурси, социални и икономически аспекти. Общините ще трябва да разработят нови Общински планове за развитие, където да е заложена ясна визия за развитието им до 2027 г.

Планира се и промяна в Регионалните съвети за развитие, които ще се обособят като регионални структури, които да осъществяват предварителна селекция на проектите. Като регионален орган те ще имат възможността да приоритизират коя инвестиция е по-важна за населението и региона. Предвижда се регионалните съвети да предоставят писма за подкрепа на кандидат-бенефициентите по програмите за териториално сътрудничество. Експертите на Световната банка са разработили общо четири варианта за промяна на функциите и отговорностите им, които ще бъдат обсъждани на всички  стратегически консултации в страната.

За общините от Югоизточния район срещата ще е на 22 юли в Бургас. На 23 юли в Областна администрация Разград е с общините от Северен централен район, а на 24 юли в Търговище ще е консултацията за Североизточен район. На 26 юли в Смолян е предвидена среща със заинтересованите страни от Южен централен район.

Неправителствените организации, бизнесът и обществените групи могат да се включат със свои предложения и на e-mail: [email protected], съобщават от пресцентъра на МРРБ.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА