Портокалова война: Опасни вредители могат да влязат в Европа от Южна Африка

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Испания иска обяснение от ЕК дали е пренебрегнат фитосанитарния контрол

Испанската фермерска асоциация на Валенсия (AVA-ASAJA) настоява за обяснения от всички нива на администрацията на ЕС с правомощия в областта на селското стопанство и безопасността на храните, във връзка с информацията, публикувана в международните медии, според която ЕС сключва споразумение с Южна Африка за разтоварване в пристанищата на Общността на над 2000 контейнера портокали. Преди това товарът беше спрян поради факта, че не е доказано спазването на режима на студена обработка – правило, което е в сила от 14 юли и има за цел да предотврати вноса и разпространението на карантинния цитрусов молец или фалшив ябълков молец, пише agroinformacion. com.

От асоциацията са се обърнали към властите на ЕС, за да изясни фактите – да разбере за какво са преговорите и при какви условия е постигнато това споразумение зад гърба на земеделския сектор.

Президентът на AVA-ASAJA Кристобал Агуадо твърди, че „ако тази информация беше вярна, това би било непоносим скандал за нас и би означавало не само унижението на ЕС към неговите фермери и заплаха за фитосанитарната безопасност на цитрусовите плодове и много селскостопански и дървесни видове в Европа, но и нарушаване на закона, тъй като ЕС би нарушил собствените си правила.“

Аграрният лидер обвинява Брюксел, че ако тези преговори са реални, значи „Европейският съюз е отхвърлил фитосанитарния риск от търговски интереси. Ако Постоянният комитет по растенията, животните, храните и фуражите (SCoPAFF) одобри студеното третиране на портокали с произход от страни, където присъства фалшивият молец, това се дължи на факта, че е взела предвид опасността, породена от този чуждестранен внос, риск, основан на много високо ниво на откриване на този вредител в цитрусови плодове, идващи от Южна Африка и други трети страни.“

„Южноафриканците са знаели предварително, че трябва да изпратят портокалите си с необходимата студена обработка и дори така са избрали недобросъвестно да ги изпратят без тези фитосанитарни предпазни мерки. Или Европа ще се наложи да бъде уважавана, или вече няма да бъде уважавана у дома, както правят чуждестранните доставчици“, заключи Агуадо.

Той припомни неотдавнашното прихващане на пратки с портокали и мандарини от Южна Африка, предназначени за Европейския съюз и заразени с фалшив ябълков молец (Thaumatotibia leucotreta) и черни петна (Phyllosticta citricarpa), два карантинни вредителя, които не се срещат в Европа и чието въвеждане би причинило милиони от загуби не само на цитрусови плодове, но и на различни растения от грозде и домати до рози и дори дъбове.

Генерална дирекция за здравеопазване и безопасност на храните на Европейската комисия регистрира общо седем случая на вредители и болести при внос на цитрусови плодове от Южна Африка през юли: пет пратки, заразени с черни петна (две при мандарини и три при портокали) и две с наличие на цитрусов молец (един в мандарините и един в портокалите).

Освен това фактът, че ЕС засече фалшив молец в пратка от южноафрикански мандарини, показва още веднъж, че студената обработка е необходима за мандарините, а не само за портокалите, казва президентът на AVA-ASAJA: „Играем си с огъня и ако продължаваме в същия дух, ще горим.”

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА