Порожанов и Грудев пломбират камиони заради контрабанда от ЕС

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

При вноса на вътрешнообщностни доставки има сериозни практики фирми “еднодневки”, които доставят земеделска продукция, да изчезват след 2-3 седмици и “дирята на фиска много умело се прикрива”, това каза днес на съвместна пресконференция със земеделския министър финансовият министър Румен Порожанов. При осъществяване на вътрешнообщностни доставки контролът на доставките и плащането на ДДС имат съществен принос към приходната част на бюджета, отбеляза той. Неплащането на данък създава неблагоприятна среда за българските производители и търговци на селскостопанска продукция. Други ключов проблем към момента, който допълнително е повишил натиска върху родния бизнес, е ембаргото от Русия. В резултат на него има засилени доставки на плодове и зеленчуци, включително и на животинска продукция.

Министър Порожанов и земеделският министър Грудев заявиха воля за затягане и разширяване на фискалния контрол при внос на стоки от земеделския сектор – преработена и непреработена продукция. За това важна роля ще играе и подобряване на комуникацията между Българската агенция по безопасност на храните, Национална агенция по приходите и агенция “Митници”.

Министърът на земеделието посочи, че всяка година българските производители страдат от потенциален нелегален внос на плодове, зеленчуци и друга земеделска продукция, в това число мляко и млечни продукти, месо и месни продукти. Тази година ситуацията с руското ембарго е повишила напрежението по отношение на вътрешнообщностен внос на плодове и зеленчуци на този етап. “Наблюдаваме внимателно тенденцията и с млякото и млечните продукти”, отбеляза Васил Грудев и допълни, че в рамките на отворения пазар на ЕС няма как да се предприемат мерки за ограничаване на този внос, но в инструментариума на управляващите е контролът върху потенциалният нелегален внос да бъде засилен. Българските производители през тази, неблагоприятна от климатична гледна точка, пострадаха както от ограничения добив, така и от руското ембарго, каза Грудев.

Косвените щети от ембаргото в момента се наблюдават у нас, но нито сега, нито след месец-два те ще могат да бъдат изчислени, каза министърът. Той уточни, че преките щети към момента се изчисляват на между 5 и 10 млн. лв и са в резултат на договори, които заради наложените ограничения няма как да бъдат изпълнени. Министърът отново припомни, че другата седмица ще обсъди с комисар Дачиан Чолош възможностите за компенсиране на производителите у нас.

Мерките, които ще се вземат за ограничаване на нелегалния внос, ще са повишаване на физическия контрол в пограничните пунктове, повишаване риска на стоки – в момента плодове и зеленчуци, и увеличаване на превозните средства, които ще бъдат пломбирани и проверявани при влизане в страната и при разтоварване на продукцията. Увеличава се извадката за проверка, увеличава се и контролът върху самите пазари и тържища, посочи Грудев. “Имаме не един и два примера, в които пазарите и тържищата не функционират спрямо изискванията на закона”, констатира той.

Анета Стефанова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА