По националната пчеларска програма за 2015 г. към момента са сключени 1780 договора

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

По националната пчеларска програма за 2015 година към момента са сключени 1780 договора, което в сравнение с други години е най-доброто договаряне. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на среща – дискусия „Предизвикателствата и перспективите пред пчеларството”, предава агенция Фокус. „Пчелните семейства и пчелните кошери бяха включени в държавните помощи за обезщетения при бедствия, при наводнения. Съгласно тази промяна, която беше направена миналата година, вследствие на неблагоприятни климатични условия, на земеделски производители, които имаха щети, в сектора „пчеларство” бяха изплатени 185 хиляди лева. А за началото на тази година за щети от различни бедствия бяха изплатени нови 82 хиляди лева”, каза още министърът. Тя обясни, че от 10 юни е започнал приемът на заявления за помощ „de minimis” за подкрепа на пчеларите. „Бюджетът е 3.5 млн.лв. Той е два пъти повече, отколкото миналата година”.

От дискусията стана ясно, че предстои отварянето на мярка „Млад фермер”, по която пчеларите също са допустими като минималният праг е 8 хиляди евро стопански производствени единици, равняващи се на 126 пчелни семейства. Министърът обясни, че правителството е отворило мярка 4.1, по която пчеларите са били допустими, и програмата е получила одобрение в хода на приема по схемата. Приемът по мярка 4.1 за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства е вече затворен, поясни Танева.

Друга мярка, по която са допустими пчеларите, е 6.3 за помощ за развитие на малки стопанства. Там трябва пчеларят да има 32 броя пчелни семейства. „Това е 2 хиляди евро производствен обем и срещу кандидатстване по тази мярка, която ще се отвори следващата година може да получите 15 хиляди евро подкрепа за целия период, за да увеличите обема”, уточни Танева.

Друга мярка е 11 „Биологично земеделие”. „Това е единствената мярка, по която има директно плащане на пчелно семейство, като минимумът е да имате 20 такива. Плащането е 35 евро за пчелно семейство и 25 евро за преминал период на преход”, разясни министър Танева.

 Пчеларите са допустими и по нова национална програма за инвестиции в оборудване за директни продажби, която е с бюджет 6 млн. лв. „Огромният интерес и подадените заявления показват, че самите земеделски производители в България изградиха и административния капацитет да познават програмата, да намират интереса в нея и да кандидатстват. Проблемът е, че няма как да увеличим бюджетът, който е договорен т.е. трябва с консенсус да вземем решение, правилата да са такива, че да са максимален достъп до максимален брой бенефициенти”, според министъра.

Сектор „Пчеларство” в Бургас се отличава с по-висока степен на организираност между производителите, каза още Десислава Танева. Той представлява около 10% от националния обем в сектора.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА