По 16 схеми ще има директни плащания през тази година

Агрозона
Агрозона
6 Минути

До трети март продължава общественото обсъждане на Наредба № 3

За кампания 2019 ще се прилагат 16 схеми за обвързано с производството подпомагане. Това става ясно от проекта за промени в Наредбата за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания. Това са:

схема за обвързано подпомагане за млечни крави;

схема за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол;

схема за обвързано подпомагане за млечни крави в планински райони (5 – 9 животни);

схема за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници;

схема за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол;

схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки в планински райони (10 – 49 животни);

схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол;

схема за обвързано подпомагане за биволи;

схема за обвързано подпомагане за плодове (основна група);

схема за обвързано подпомагане за плодове (сливи и десертно грозде);

схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (домати, краставици, корнишони и патладжан);

схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (пипер);

схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (картофи, лук и чесън);

схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (моркови, зеле, дини и пъпеши);

схема за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци;

схема  за обвързано подпомагане за протеинови култури.

Промените предвиждат да отпадне диференцирано подпомагане при Схемата за обвързана подкрепа за биволи и регламентирането в чл. 28 на прилагането на модулиран размер на подпомагането:

– за първите 30 (включително) допустими животни на всички стопанства и за над 30-ото допустимо животно при спазване на съотношението между двата размера на подпомагане: 1,1:1 по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави, по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол, по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници и по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол;

–  за първите 100 (включително) допустими животни за всички стопанства и за над 100-ото допустимо животно при спазване на съотношението между двата размера на подпомагане: 1,1:1 по Схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол.

Нов начин за доказване на реализация

Има също така промяна в начина на доказване на реализация при схемите за обвързана подкрепа на месодайни животни. Изискването за наличие на новорегистрирани приплоди в стопанството на кандидата се заменя с изискването по чл. 20 за реализация на животни на пазара, съответстващи най-малко на 0,2 животни на допустимо за подпомагане по схемата животно по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници, по чл. 21 за реализация на животни на пазара, съответстващи на най-малко на 0,25 животни на допустимо за подпомагане по схемата животно по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол, както и по чл. 23, ал. 4, т. 2 за месодайни породи овце и кози за реализация на животни на пазара, съответстващи на най-малко 0.5 животни на допустимо животно, за периода от 1 октомври на предходната година до 30 септември на годината на кандидатстване. За целта се въвеждат и съответните дефиниции в §1, т. 15-19 от Допълнителната разпоредба.

Поне 1500 кг мляко трябва да има реализирано

Отбелязана е и промяна в изискваните добиви от мляко от допустимо животно, респективно изискване за реализация на пазара на допустимо животно по отношение количеството мляко/брой животни и по отношение породите и предназначението на животните:

– по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол се предвижда реализация от поне 1 500 кг мляко и/или млечни продукти в еквивалент мляко за застрашените от изчезване породи и породите с комбинирано използване;

– по Схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол по чл. 23, ал. 4, т. 1 се предвижда реализация на пазара за млечни породи овце и кози най-малко на 70 кг мляко и/или еквивалентни млечни продукти на допустимо животно, или най-малко на 35 кг мляко и/или еквивалентни млечни продукти и реализирани на пазара 0.2 животни на допустимо животно, а за автохтонните породи овце и кози по чл. 23, ал. 4, т. 3 – най-малко на 0.2 животни на допустимо за подпомагане животно или 35 кг мляко и/или еквивалентни млечни продукти.

Предстои също така да се актуализират Списъкът на застрашените от изчезване и комбинирани породи говеда под селекционен, Списъкът на млечните породи овце и кози под селекционен контрол, и Списъкът на породите овце и кози, ползвани за месо, под селекционен контрол.

Проектът на наредба, в който са предвидени още много промени ще бъде достъпен за обществено обсъждане до 3 март.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА