Пламъчното плевене замества пестицидите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Пламъчното плевене замества пестицидите, намалява значително употребата на инсектициди и същевременно обогатява почвата с ценни хранителни вещества от получения въглерод. Пламъкът спира развитието на плевелите, а вредителите умират до три дни, обясняват експерти по растителна защита.

Методът е предпочитан в биологичното земеделие, тъй като няма странични ефекти или нежелани последици за околната среда. Освен това е особено полезен и ефективен в редовете с царевица. Ключът към успешното пламъчно плевене е в зрелостта на растението, от което искате да се отървете, според експерти по растителна защита. Най-подходящото време е във фазата на образуване на семеделен лист.

Технологията е широко използвана преди масовото навлизане на пестицидите в употреба през 60-те години на 20 век и през 90-те години отново набира широка популярност.

Има три начина за пламъчно плевене, според експертите: палене на отделни места, преди поникването на плевела и безразборно третиране на цели легла. При последния опожаряването се прави в началото на сезона. Почвата се разорава и се оформят легла, като така се подпомага израстването на плевелите над повърхността. За да унищожат плевелите, фермерите извършват паленето след оран, но е необходимо това да се направи преди засаждането на културата, за да й се даде възможност да се развива. Някои фермери напояват, за да стимулират растежа на плевелите и да ги унищожат по-лесно. Колкото по-рано бъдат унищожени плевелите, толкова повече възможност ще имат културите да увеличат максимално своя добив.

Паленето преди поникването на плевела унищожава плевелите непосредствено преди появата на културата, тъй като нежеланите растения често се появяват първи. По този начин се гарантира, че реколтата няма да бъде увредена и добре се допълва с културите, които бавно покълват. Селективното палене изисква повече финес и контрол, тъй като културата е пробила на повърхността и се простира към слънчевата светлина.

Съществуват и други техники, като кръстосано палене, паралелно палене, дори палене с водна защита. Изборът остава за фермерите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА