Петната по растенията не са причина за паника

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Черните, кафяви или жълти петна по листата на овошките не са причина за паника. В повечето случаи този проблем може да се избегне, ако навреме се предприемат адекватни действия. Причините листата на овощни дървета да си сменят цвета са няколко. Нека разберем какви вредители и болести ги причиняват и как да се справим с тях.

Черни петна

Черните петна често показват, че растението е поразено от едно от следните заболявания: черен рак; краста или бактериоза.

Черният рак атакува  най-вече дърветата на средна възраст. Петната обхващат не само листата, но и клоните и плодовете на дървото. Районите, засегнати от болестта умират, оставяйки рана на растенията.

черни петна

За запазване на дървото трябва да се вземат драстични мерки. Първата стъпка е да се отстрани засегнатата част от растението. Раните се  дезинфекцират с 5% разтвор от железен сулфат и се покриват със  смола.

Ако дървото е болно  от краста, то ще има малки, но много тъмни петна по листата. С течение на времето, те достигат и плодовете. Листата изсъхват и падат.

Ако ябълката има  кафяви петна не чакайте да потъмнеят, а вземете мерки. За краста помага Бордо смес. Първото третиране е с 3% разтвор и се  извършва в началото на зародиша. Веднага след това цъфтящите дървета се напръскват с разтвор от 1%.

При бактериоза листата, клоните и плодовете от дървото потъмняват, а след това листата се къдрят, плодовете потъмняват и не зреят. Ако голяма част от  дървото е засегнато, тя ще трябва да се изкорени и изгори, така че болестта да не се разпространява. Във всички случаи обаче трябва да третирате с фунгициди.

Червени петна

Ако по листата се появят червени петна трябва да се вгледате внимателно, за да разберете каква е причината за проблема.Най-често овошката е атакувана от листни въшки. Върху едната страна са  прикрепени ларви, които се намират в долната страна на листа. От другата страна има неравни участъци от тъмно-червен цвят. Скоро листата изсъхват и падат. Ако не се вземат мерки може да се получи пълна загуба на културата.

червени петна

Срещу листни въшки и акари са ефективни почти същите методи както при всички вредители. Ако искате да използвате народни средства, доказана е рецептата от домати, лук и чесън. На  1 л вода се вземат 400 г листа от домати , 50 г от лук и 80-100 г счукан чесън. Сместа престоява 12-15 часа, след което се правят 3-4 пръскания на седмични интервали.

Почервеняването на листата може да показва и  липса на почвени минерали: калий, магнезий и фосфор. За да снабдите с повече магнезий използвайте 20 грама магнезиев сулфат в 10 литра вода и  пръскайте всеки 10 дни (до 4 пъти на сезон). За калий са необходими 50 грама калиева сол в 10 литра вода, препоръките са същите като в разтвора за обработка на магнезий.

Ръждиви петна

Една от причините за оранжеви петна по листата е ръждата. В горната част листата се покриват  с кръгли петна жълтеникаво-червеникави. Заболяването е в състояние да унищожи не само добива, но и цялото растение.

ръждиви петна

Борбата е наложителна моментално. Най-засегнатата част от дървото трябва  трябва да бъде премахната. Неорганичните фунгициди, които включват сяра  са ефективни. Използват се също системни фунгициди и 1% Бордо смес. Лечението се провежда в интервал от 10-14 дни.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА