Пчеларите остават без de minimis и без помощи за COVID през тази година

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Тази година пчеларите няма да получат и минималното подмпомагане от 7 лв на кошер по de mimimis. Освен това, за разлика от миналата 2020 г., когато част от тях успяха да получат плащания, свързани с преодоляването на кризата от коронавирус, през тази година не се предвижда допълнително изплащане на средства за справяне с последиците от COVID. Това съобщи в интервю за А зона председателят на Обединен пчеларски съюз Михаил Михайлов.

Агенция по храните, Михаил Михайлов, Agrozona.bg
Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари

„Изключиха де минимис, тъй като средствата са изчерпани, това заявиха пред нас от Министерството на земеделието. Мисли се за някаква форма за подпомагане за намалените добиви от мед заради сушата. За да се признаят обаче тези климатични особености и промени  като основателна причина за изплащане на помощи, МЗХГ би трябвало да са изготвили доклад, който да се изпрати в Брюксел и да се одобри“ коментира още Михайлов.

Ще има ли подпомагане за опрашване?

„На този етап категорично не се говори за помощ за пчеларите за опрашване, тъй като сме в зелена система, което изключва подпомагането за такива зелени дейности, каквото е в случая опрашването. От МЗХГ намекнаха се, че от 2027 г., че може да има подпомагане за опрашването, но това е много далеч във времето.

Дори това нещо да се случи, вероятно не всички пчелари ще получат такава помощ, а само регистрираните земеделски стопани. Също така, предполагам, че ще има ограничения само за тези, които изнасят пчелните семейства на блокове. Няма да може стационарен пчелин в градски или полуградски условия да

получава субсидия, въпреки, че неговите пчели опрашват и поддържат биоразнообразието. Затова  трябва много  да се изпипат нещата, да се помисли, да се създаде една платформа, върху която да се стъпи за подобно подпомагане. Още от програмен период 2007- 2013 г. това нещо се обсъжда, но още не се е стигнало до реални резултати“, допълни Михайлов.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА