Пчеларите настояват за спешна помощ от държавата

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Пчеларите настояват за спешна помощ от държавата, защото според тях положението в отрасъла е доведено до катастрофа. Спешната помощ им е необходима, за да могат да подготвят за зимата пчелните семейства. Това каза пред bTV Михаил Михаилов, председател на Съюза на българските пчелари.

Пчеларите недоволстват, че са единствените земеделски производители без право на европейски субсидии. Според тях парите по националната програма за пчеларството са крайно недостатъчни и достигат едва до 5 процента от заетите с тази дейност. Производителите на мед настояват правителството да намери начин за подкрепа на всички с регистрирани пчелини на брой стопанисвани пчелни семейства, каквато е обещана от предишното правителство.

„Мотото на този протест е „Да спасим пчеларите” – както преди 6 месеца искахме забрана на опасни за пчелите химикали и мотото беше „Да спасим пчелите”. Сега ние се нуждаем от държавно подпомагане. Искаме минимум 30 евро на пчелно семейство. Иначе браншът върви към упадък – ще има внос на чужд мед, независимо, че нашият е един от най-качествените и произвеждаме повече, отколкото консумираме”. По думите му един буркан мед струва 10,50 лева на дребно. Но изкупната цена на едро е твърде ниска – между 3,50 и 4,20 лева на килограм.

„Главният проблем е, че в новата обща стопанска политика 2014-2020-а година пчеларството не е застъпено, а имахме обещание за субсидия на всяко регистрирано пчелно семейство в рамките на 30 евро за кошер.“ Това каза председателят на областния пчеларски съвет в Шумен Даниела Челебиева в интервю за предаването “Преди всички” по БНР.

Надяваме се на благоразумието на ЕС, каза още Челебиева и обясни, че в САЩ пчеларите се подпомагат с 125 долара на пчелно семейство, а България няма дори пазарна цена и добави „затова и много млади пчелари в България се отказват от пчеларството. Затова и пчеларите, които имат над 150 броя пчелни семейства са едва 424. 800 са пчеларите, които имат над 100 пчелни семейства. Ако лесно се гледаха пчели и ако имаше достатъчно средства, за да се издържат семействата на хората – те нямаше да се откажат от пчеларството. Необходими са 30 млн. лева за подпомагане на сектора, заяви Челебиева.

Началникът на отдел “Животновъдство и генетични ресурси” в Дирекция “Животновъдство” към Министерството на земеделието и храните Силвия Василева заяви: Понастоящем пчеларите са секторът, който получава най-много подпомагане от страна на държавата, включително допълнено и с европейски средства. Седем са схемите, по които те можеха да кандидатстват и тези схеми по всяка вероятност ще се запазят и в новия програмен период. Наистина Националната програма по пчеларство е една програма, за която ние отчитаме висок процент на усвояемост. Данните, които имаме от ДФЗ показват,че над 1700 са бенефициентите като за 2013-а година усвояването на бюджета е 90%. По отношение на средствата, Василева каза – „Подпомагане може да се извършва само на основания на действащото европейско законодателство, т.е. за единица продукция, за единица пчелно семейство или вид животно подпомагане не може да се случва, защото се счита, че по този начин се изкривява пазарната ситуация. Затова ние търсим други мерки. Василева посочи и липса на активност от страна на пчеларите по Националната програма по пчеларство. От своя страна Челебиева обясни неактивността на пчеларите с това, че парите са прекалено малко и свършват още първия ден.

ЕТИКЕТИ:
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА