Първият “Пазари фест” възражда някогашните фермерски пазари на хранителни продукти

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Първият „Фест на фермерските пазари” възроди традицията да се организират пазари на хранителни стоки, предлагани директно от производителя. Хората, които днес от 13:00 до 19:00 часа се разхождаха в столичния парк Заимов, бяха привлечени от пъстра атракция: фермерски пазар на продукти, които сякаш идват от градината на баба и дядо.

Посетителите имаха възможност да си припомнят вкуса на автентични български сладка, лютеница, млечни продукти и люта ракия; да се насладят на различни вкусове биоябълки; да опитат вкуса на сурови сладкиши от натурални продукти; да избират от широка палитра мед и медни продукти; да опитат порция от огромен тиган със задушени зеленчуци. Всичко това се предлага в натурален вид – такъв, какъвто се предлага от самите производители и както хората го помнят от пазарите на българските земеделци от преди десетилетия.

Инициативата е на екологично сдружение „За Земята” в рамките на проект „Да направим така, че Общата селскостопанска политика да бъде полезна за обществото и околната среда“, с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Като част от проекта, всяка сряда земеделските производители предлагат продукцията си в София на пазар „Иван Вазов”, а в събота – на пазар „Римска стена”. Партньори на проекта са Столична община, пазари „Юг”, сдружение „Устойчиво общество”, и инициативата „Хранкооп”.

ОСП подпомага късите вериги на доставки

В семинарната част на феста гостите имаха възможност да се запознаят с възможностите, предлагани с Общата селскостопанска политика, за скъсяване на веригата на доставките на храни между производители и потребители чрез директни продажби. Д-р Стоилко Апостолов от фондация „Биоселена” представи информация за производителите на млечни продукти, за това как да се регистрират по Наредба 26 за директните продажби. Своите иновативни идеи за директни продажби и къси вериги представиха „Хранкооп”, Papaio.com и „Семка”. Бяха представени и производителите „Био Дио”, „Комосс”, „Пивотека” и „Козле.бг”.

По време на феста днес гостите имаха възможност да видят изложба „Хранителна независимост” от сдружение „За Земята”, кулинарни работилници с идеи за здравословни солени и сладки вкусотии, демонстрации на приготвяне на прясно сирене от екоферма „Елата”, приготвяне на домашна юфка от „Екореколта”, както и да правят хляб с квас от „Братя хлебари”. Всички потребители на интернет през телефоните си можеха да видят програмата на Pazari.hrankoop.com.

Ивайло Попов, координатор на проекта „Да направим така, че Общата селскостопанска политика да бъде полезна за обществото и околната среда“, разказа, че той се осъществява в редица европейски държави и има различен акцент. В България организаторите са решили да развият именно пазарите на земеделските производители, защото те са способни да изведат повечето малки и средни стопанства от нищетата, в която се намират. „Когато производителят и купувачът се срещат директно, те имат възможност да общуват и от това се раждат много неща – по-качествена храна, по-справедливи цени за производителите и едни добри цени за крайните купувачи. Самите потребители могат да изразят своите предпочитания за това с какво да се хранят.”, каза той.

Николай Стойнев, зам.-председател на Столичния общински съвет и председател на Комисията по стопанска политика, пожела успех на инициативата, която, според него, съчетава бизнеса с „една нова атракция”. От името на кмета на София Йорданка Фандъкова той заяви, че Общината винаги ще подкрепя подобни инициативи.

От хобито до пазара

„За мен е ценно да имам контакт с крайните потребители”, казва Павлин Пантов, производител на ябълки от монтанското село Долно Белотинци. Още от миналата година по инициатива на Столична община получава възможност да предлага продукцията си на Римската стена. „В повечето случаи хората дори не вярват, че ние произвеждаме тези ябълки”, разказва Павлин.

Огромен интерес предизвика щандът на Иван Мутафчиев от Банско, който от около 3 години има малка мандра и в нея преработва продукцията от около 150 кози от местната автохтонна порода „дългокосместа”. Хората все по-често търсят екологично чисти продукти, без консерванти и по защитена технология за производство на истинско българско сирене, защото са по-натурални и в повечето случаи са от местни производители, разказва животновъдът.

„Да опиташ от оригинала е най-вкусно! Ние сме по-възрастни и помним вкуса на старите, оригинални продукти, които днес вече трудно се намират в магазините.”, казва Свобода Караджова, която също беше привлечена от атрактивния пазар.

DSC01353

DSC01340

DSC01338

DSC01337

Лилия Александрова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА