Първи одобрен проект по мярка 3.5 „Пилотни проекти”от Оперативна програма „Рибарство”

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Над 376 хил. лева плати ДФ „Земеделие” за нарязване на риболовен кораб за скраб

Близо 150 т. бяла риба, есетра и шаран ще произвежда ферма за аквакултури в язовир „Шаварана”, Плевенско

От Държавен фонд „Земеделие” съобщиха, че е подписан договор между „Център за иновативни практики” ЮЛНЦ в частна полза от гр. София и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) за въвеждане и изпитване на техническа и икономическа приложимост на иновативна технология за екстракция на водораслова биомаса. Стойността на проекта е 172 438 лв. Проектът е по мярка 3.5 „Пилотни проекти” от Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” и е на стойност 172 438 лв.

Стана ясно, че това е първият одобрен проект по мярката, като размерът на договорираната безвъзмездна финансова помощ е 137 950 лв.

По проекта се предвижда изпитване в условия, близки до реалните в производствения сектор, техническата и икономическата приложимост на иновативна (патентована от компанията Univentures Inc. и реализирана от Algaeventure Systems Inc.) технология за отделяне на сухо вещество от водораслова биомаса.
Целта на бенефициента не е да произвежда продукт с цел реализация, а да извърши проверка относно техническата и икономическата приложимост на конкретната технология, както и популяризиране на резултатите от проекта.
Партнираща организация на Центъра за иновативни практики е Институтът по физиология на растенията и генетика, част от Българската академия на науките, секция „Експериментална алгология”.
Проектът ще се реализира в полева научно-приложна лаборатория в гр. Варна, местност „Акчелар” № 396 и в производствена сграда в с. Господиново, общ. Бяла, област Варненска.

В същото време беше съобщено, че ДФ „Земеделие” е платил над 376 хил. лева за нарязване на риболовен кораб за скрап. Субсидията е по Мярка 1.1 “Публична помощ за постоянно прекратяване на риболовни дейности” от Оперативната програма за развитие на сектор “Рибарство” (ОПРСР). Бенефициентът е “Черноморски риболов – Бургас” АД гр. Бургас. Риболовният кораб „РК – 31”, който е извършвал стопански риболов в българската част на акваторията на Черно море, е с обща дължина 25.50 м. и тонаж от 117.36 бруто тона.

Бенефициентът е сключил договор за покупко-продажба на кораба за скрап с лицензирана компания за търговия с отпадъци от черни и цветни метали. Безвъзмездната финансова помощ за нарязване на риболовния кораб е в размер на 376 781 лв.

Мярка 1.1 има компенсаторен характер и се финансирана от Европейския фонд за рибарство (ЕФР). Безвъзмездната помощ е до 100% от размера на изчислените премии. От тях 85% са европейски средства и 15% – национално доплащане от държавния бюджет.
От ДФ „Земеделие” информираха още, че е подписан договор и по мярка 2.1. „Производствени инвестиции в аквакултурата” за проект свързан с изграждане и оборудване на ферма за аквакултури на фирма „Миртал” ООД,  София. Общата стойност на инвестицията е 1 090 806 лв., а одобрената безвъзмездна финансова помощ съгласно договора е в размер на 654 483 лв.
Проектът предвижда изграждане на садкова инсталация в яз. “Шаварна” в землището на с. Одърне, община Пордим, област Плевен. Инвеститорът ще закупи и допълнително оборудване, необходимо за осъществяването на дейността на фермата.
Бенефициентът е избрал съвременна технология за интензивно отглеждане на риба в садки (плаващи мрежести клетки) на база на предимствата, които тя предлага: компактност на фермата при високи добиви от единица площ, възможност за ефективен контрол на производствения процес, висока рентабилност, сравнително бърза възвръщаемост на инвестицията и мобилност на базата.
В десет годишната производствена програма на компанията е предвидено годишно производство на 42 768 кг. бяла риба, 86 450 кг. есетра и на 15 390 кг. шаран. Срокът за изпълнение на проекта е 12 месеца. След реализацията му от „Миртал” ООД ще разкрият 8 работни места, 7 от които за жени.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА