Парите за земеделие в следващия програмен период. Какво решиха в Брюксел?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
11 Минути

1.074 трлн. евро ще бъде бюджетът на ЕС за следващия програмен период, още 750 млрд. евро са предвидени по Плана за възстановяване от СOVID-19. Това стана ясно след няколко денонощия трудни преговори на държавните ръководители от страните – членки в Брюксел.

През следващият програмен период в структурата на Многогодишната финансова рамка (МФР) ще има 7 функции – „Единен пазар, иновации и цифрови технологии“, „Сближаване, устойчивост и ценности“, която ще включва подфункция за икономическо, социално и териториално сближаване и подфункция за устойчивост и ценности, „Природни ресурси и околна среда“, която ще включва подтаван за разходите, свързани с пазара, и директните плащания, „Миграция и управление на границите“, „Сигурност и отбрана“, „Съседните региони и светът“ и функция 7 „Европейска публична администрация“, която ще включва подтаван за административните разходи на институциите.

Общата селскостопанска политика и всички правила за нейното функциониране са част от функция 3 – „Природни ресурси и околна среда“.

Финансирането по тази функция е насочено към реализирането на добавена стойност чрез модернизирана, устойчива селскостопанска, морска политика и политика в областта на рибарството, както и чрез осъществяване на напредък в областта на климата и утвърждаването на защитата на околната среда и биологичноторазнообразие. Включването на мерките срещу изменението на климата във всички бюджетни сфери и засилената интеграция на целите от областта на околната среда придават на тази функция ключова роля за постигането на амбициозната цел най-малко 30% от разходите на ЕС да допринасят за осъществяване на целите, свързани с климата, се казва в официалното съобщение на Европейската комисия.

Бюджетните кредити за поети задължения за тази функция, която се състои от политики в областта на селското стопанство и морското дело, както и от действия в областта на околната среда и климата, няма да надвишават 356 374млн. евро, от които 258 594 млн. евро ще бъдат разпределени за разходи, свързани с пазара, и директни плащания. Директните плащания съгласно Регламент (ЕС) No1307/2013 и съгласно Регламента за стратегическите планове по ОСП няма да надвишават 239 916 млн. евро.

Реформирана и модернизирана, общата селскостопанска политика (ОСП) ще осигури достъп до безопасни, висококачествени, питателни и разнообразни храни на приемливи цени, очакват стратезите в Брюксел. Промените предвиждат чрез нов модел на прилагане, който обединява двата стълба в един програмен документ —Стратегически план за ОСП, да се осигури постигането на общите цели, поставени на равнището на ЕС. Новият модел на прилагане ще даде повече възможности за гъвкавост и ще допринесе за опростяването.

40% от разходите за ОСП отиват за действия в областта на климата

Договорените средства за периода 2021—2027 за Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) – стълб ІІ на ОСП са 77 850 млн. евро. Разходите за пазарна подкрепа и директни плащания (Стълб І на ОСП) са 291 091 млн. евро, а средствата за равитие на селските райони по новия инструмент NextGeneration EU за преодоляване на кризата от COVID-19 са 7.5 млрд.евро.

Делът на разходите за ОСП, който се очаква да бъде предназначен за действия в областта на климата, възлиза на 40%.

Общата селскостопанска политика за периода 2021—2027г. ще продължава да се основава на следната двустълбова структура:

а)Чрез стълб І (пазарни мерки и директни плащания) ще се предоставя пряко подпомагане на земеделските стопани и ще се финансират пазарните мерки. Той ще допринася, по-специално чрез нова екологична архитектура, за по-високо равнище на амбиция на общата селскостопанска политика в областта на околната среда и климата. Подобно на настоящия финансов период, мерките по стълб І ще бъдат изцяло финансирани от бюджета на ЕС.

б)Чрез стълб ІI (Развитие на селските райони) ще се предоставят конкретни климатични и екологични обществени блага, ще се подобрява конкурентоспособността на селскостопанския и горския сектор, ще се повишават диверсификацията на стопанската дейност и качеството на живот и труд в селските райони, включително в областите със специфични ограничения. Мерките по стълб ІI ще бъдат съфинансирани от държавите членки.

Стълб І

 Ще продължи външното сближаване на директните плащания

Всички държави членки с директни плащания на хектар под 90% от средната стойност за ЕС ще намалят с 50% разликата между средното равнище на своите текущи директни плащания и 90% от средната стойност за ЕС на шест равни стъпки, започвайки през 2022г. Това сближаване ще бъде финансирано пропорционално от всички държави членки. В допълнение всички държави членки ще разполагат с равнище от поне 200 евро на хектар, като всички държави членки ще трябва да достигнат ниво от поне 215евро на хектар до 2027г.

Горната граница – на доброволен принцип до 100 000 евро

На доброволен принцип ще бъде въведена горна граница на директните плащания от 100 000 евро за големите бенефициери. Тя ще се прилага само за основното подпомагане на доходите за устойчивост (BISS). При прилагането на горната граница държавите членки могат да приспадат от сумата на основното подпомагане на доходите за устойчивост на всеки бенефициер всички разходи, свързани с работната сила.

В началото на всяка година в рамките на Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) се създава резерв, чрез който да се оказва подкрепа на селскостопанския сектор с цел пазарно управление или стабилизация или в случай на кризи, засягащи селскостопанското производство или разпределение („селскостопански резерв“). Сумата по селскостопанския резерв е 450млн. евро по текущи цени в началото на всяка година за периода 2021—2027г.Ваньо Славеев, градозащита, Agrozona.bg

Допълнителното подпомагане – до 25% от националните тавани

Държавите членки могат да решат да предоставят като допълнително подпомагане:

  • за мерки по програми за развитие на селските райони, финансирани от ЕЗФРСР през финансовите години 2022—2027, до 25% от годишните си национални тавани. Прагът може да бъде увеличен с 15 процентни пункта, при условие че държавите членки използват съответното увеличение за финансирани от ЕЗФРСР интервенции, насочени към конкретни цели във връзка с опазването на околната среда и във връзка с климата, и с 2 процентни пункта, в случай че държавите членки използват съответното увеличение за финансирани от ЕЗФРСР интервенции с цел подпомагане на млади земеделски стопани;
  • до 25% от разпределените средства за държава членка от ЕЗФРСР за финансовите години 2022—2027 към разпределените средства за държавата членка под формата на директни плащания, установени в приложение IV към регламента на Европейския парламент и на Съвета за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, за календарните години 2021—2026. В резултат на това съответната сума повече няма да е налична за подпомагане по линия на развитието на селските райони. Прагът може да бъде увеличен до 30% за държави членки с директни плащания за хектар под 90% от средната стойност за ЕС.

Стълб ІІ

Разпределение на помощта за развитие на селските райони

Средствата, разпределени за ЕЗФРСР за периода 2021—2027г., възлизат на 77 850млн. евро, от които 0,25% ще се използват за техническо подпомагане от Комисията. За държавите членки, изправени пред особени структурни предизвикателства в селскостопанския сектор, или които са инвестирали много в разходи по стълб ІІ, или които трябва да прехвърлят по-големи суми към стълб І, за да увеличат степента на конвергенция, в рамките на цялостната обща сума се разпределят следните допълнителни средства: Белгия (100млн.евро), Германия (650млн. евро), Ирландия (300млн. евро), Гърция (300 млн. евро), Испания (500млн. евро), Франция (1600млн.евро), Хърватия (100млн. евро), Италия (500 млн. евро), Кипър (50млн.евро), Малта (50млн. евро), Австрия (250млн.евро), Словакия (200млн.евро), Словения (50млн. евро), Португалия (300млн.евро), Финландия (400млн. евро).

Предварително финансиране на развитието на селските райони.

Първоначално предварително финансиране се изплаща на вноски, както следва:

а)през 2021г.*: 1% от сумата на подпомагането от ЕЗФРСР за цялата продължителност на стратегическия план по ОСП;

б)през 2022г.*: 1% от сумата на подпомагането от ЕЗФРСР за цялата продължителност на стратегическия план по ОСП;

в)през 2023г.*: 1% от сумата на подпомагането от ЕЗФРСР за цялата продължителност на стратегическия план по ОСП.

 

* (точните години ще бъдат синхронизирани с преходния период на ОСП).

Възможности за съфинансиране в подкрепа на развитието на селските райони

Максималното процентно участие на ЕЗФРСР, което се определя в стратегическите планове по ОСП, е:

а)80% от допустимия публичен разход в най-отдалечените региони и малките острови в Егейско море;

б)85% от допустимия публичен разход в по-слабо развитите региони;

в)60% от допустимия публичен разход в регионите в преход;

г)65% от допустимия разход за плащания във връзка с природни или други специфични за района ограничения;

д)43% от допустимия публичен разход в другите региони.

Минималното процентно участие на ЕЗФРСР е 20%. По-висок процент на съфинансиране –80%, се прилага във връзка със задължения в областта на околната среда, климата и управлението; за специфични за района неблагоприятни аспекти, произтичащи от определени задължителни изисквания; за инвестиции в непроизводствени дейности; за подкрепа на европейското партньорство за иновации и за Leader. 100-процентно съфинансиране се прилага за средствата, прехвърлени към ЕЗФРСР.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА