Паламудът се показа за рибарите на север

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Рибарите по Северното Черноморие ловят “циганка” и сафрид на чепаре

 

Малкият паламуд или т.нар. „циганка“ се показа и по северното Черноморие и зарадва рибарите там. Заради дребните си размери от по 100-на грама, в момента се лови предимно с чепарета, съобщават от сайта chernomore.bg

Паламудът расте много бързо, но месото му не издържа дълго време навън на слънце. То омеква бързо и се  разваля за 2-3 часа. Любителите, които го ловят на воблери, го изчистват веднага след улов, за да не му дадат време да се развали. Той увеличава обемите си от 100 гр. до килограм за период от 20-30 дни. Наддава много бързо, защото е хищник и яде обилко като делфините. Той ходи с пасажите на дребните риби и си хапва постоянно, разказват рибари пред Про Нюз Добрич.

На юг го ловят с мрежи фустанели, тъй като е бърза риба и изскача като делфин, когато си гони храната. Мрежите са с по-големи тапи, които остават на повърхността на водата, а надолу слизат на 20-30 метра, но не падат на дъното.

Първите екземпляри идват на север най-рано в средата на август именно под името “циганка”.

актуално, барбун, Agrozona.bgВ края на септември тя вече става паламуд, а в края на октомври вече е турук. Сега любителите вадят сафрид в района на Калиакра и Русалка. Има много и се лови обилно. Риболовните кораби ходят за барбуна между Варна и Бяла, тъй като все още е рано  сафрида и чернокопа да се ловят на тралове- това обикновено се случва през септември.

Въпреки че в момента калканът е разрешен за риболов, се предпочита барбуна. За калкан се ходи много на север, за по 4-5 дена. Рибари споделят, че не си струва, ако времето е променливо, а разходите са далеч по- големи…

Сафридът на пазарите сега е 10-12 лв/кг, ако се купи направо от морето – по 6-7 лева.

На юг се задържа повече риба и през октомври-ноември риболовните кораби слизат към  Поморие и Ахтопол. Рибари обаче се оплакват, че от март досега са имали много нулеви дни, разходите им вървят, докато работниците оредяват заради малките надници и тежкия труд в морето.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА