Отглеждането на цикория става успешен бизнес в Белгия

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Синята жлъчка се бори със затлъстяването и е заместител на захарта за болните от диабет

Цикорията, известна още като „синьо глухарче“ и естествен заместител на захарта, съдържа много витамини и микроелементи, които са полезни за човешкото здраве. Въпреки че в много страни цикорията се счита за плевел, в Белгия тя се отглежда като земеделска култура, засаждана директно в почвата или в хидропониката. У нас това полезно растение е познато още под името синя жлъчка или синя млечка.

Ив Лесаж от Белгия, който продава цикория целогодишно, казва, че пазарът на „синьо глухарче“ непрекъснато се увеличава: „В момента има голямо търсене на цикория. Пазарът се увеличава както в чужбина, така и в самата Белгия. През зимата потребителите предпочитат традиционната цикория. Вкусът и е по-горчив и струва малко повече.”

Става и за зелена салата

Докато в Източна Европа потребителите са запознати с цикорията под формата на сиропи и прах за тонизиращи напитки от сушени и печени корени, в западната част на континента, потребителите ядат надземната част на растението, като я добавят към салати, супи и дори пици.

В момента полетата, върху които се отглеждат корени от цикория се намират в района на Льовен, Кампенхаут и Де Хаан в Белгия. След прибиране на реколтата корените се подготвят или за хидропонно производство или се засаждат директно в почвата в оранжерии. За да запазят издънките от цикория деликатната си текстура, вегетацията трябва да се провежда на тъмното.

Ресторантите предпочитат дребните

Според Ив, всеки регион има своите предпочитания за размера на цикорията. „В Брюксел потребителите предпочитат малка цикория, а в Антверпен – по-едра. Ресторантите пък купуват цикория с по-малки размери, за да я сервират цяла.

Свежата консумация на цикория до голяма степен се дължи на факта, че свойствата на това растение се губят при преработката. Доказано е, че цикорията има благоприятен ефект върху човешкото тяло в широк диапазон – повишава имунитета, подобрява сърдечната дейност и помага за предотвратяване на рак, участва в борбата със затлъстяването, използва се като спомагателно средство при жлъчнокаменна болест и служи за заместител на захарта при диабет.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА