Отгледайте си рукола в няколко стъпки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Зеленчуците са залог за нашето здраве. Тази истина сега не изисква доказателства. Не предизвиква съмнения и твърдението, че по-добре е да се предпазим от болестта, отколкото да я лекуваме. На нашата трапеза несъмнено присъстват растения, които с полезни за нашето здраве, но напоследък фурор сред хората, които живеят по здравословен начин, предизвиква салатата рукола.

Руколата (Eruca sativa) е едногодишно растение от семейство Зелеви с височина до 60 см. Листата са лировидно-перести, цветовете са бели или жълти. Семената са в продълговати шушулки.

Появата на руколата, както и други салатни растения, е обвързана с благодатната земя, топлина и слънце на Средиземноморското крайбрежие. Руколата има богата история: тя е ценена и употребявана като подправка в Древен Рим.

Свежата зеленина на растението е вкусна в салати от свежи краставици или с пресни картофи, придава пикантен вкус на блюда от свинско месо, птици. Семената и стеблата на руколата се поставят в маринати, а корените й се използват като лекарствено средство.

Визитната картичка на всеки зеленчук са вкусът, ароматът и привлекателността. Приятната зеленина на руколата по вкус напомня крес салата и придава на храната освежаващ аромат. Семената се използват за приготвянето на горчица. Растението съдържа алкалоиди, флавоноиди, витамините С, от група В, минерални соли, яблъчна и лимонена киселина, семената имат стероиди и др. Руколата има потогонно, антибактериално действие, стимулира работата на стомашно-чревния тракт, възбужда апетита, способства за по-добро усвояване на продуктите на хранене.

 

Как да я произведете

Растението се цени и заради непретенциозността си. То се отглежда лесно от семена в саксия на прозореца или на вилата. Засява се през март в саксия, а навън – веднага след стопяването на снега. Схемата на посева е: разстояние между редовете 30-40 см, между растенията в реда 8-10 см. Семената се п оставят на дълбочина не повече от 1-1,5 см, след това се притискат с дъска. След това грижите включват почистване на плевелите и редовно поливане. Напоявайте не по-рядко от веднъж на седмица. Трябва да помните, че руколата бързо натрупва нитрати, затова не трябва да претоварвате участъка с торове. Реколтата се събира при появата на тъмнозелените, леко гофрирани листа.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА