От стопанска година 2015/16 кандидатстването за субсидии за отглеждане на годжи бери може да е по-лесно

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

От следващата стопанска година кандидатстването за субсидии за отглеждане на годжи бери може да е по-лесно, защото ще да бъде класифицирано правилно в анкетната карта при регистрация като земеделски производител. Това се очаква да стане, след като производители на годжи бери са получили уверение по време на среща с министъра на земеделиeто и храните Десислава Танева, че плодът ще бъде квалифициран по-правилно като „други овощни насаждения“. Така ще се даде възможност да се кандидатства по-лесно за субсидии по Програмата за развитие на селските райони, обясни Мирослав Пешовски, собственик на фирма „Версол“ пред Агрозона.

Сега субсидиите за отглеждане на годжи бери се отпускат на площ, както за зърнопроизводителите. Разликата между двата вида производство обаче е огромна, тъй като полаганите усилия са многократно по-големи, защото плодът се прибира ръчно, а не механизирано. Основно от това се определя и високата пазарна цена на плода, каза Мирослав Пешовски.

„Проблемът е, че земеделските производител трябва да очертават прекалено големи площи, за да бъдат избираеми за финансиране по мярка 4.1. Това е почти невъзможно и към момента в България няма такива производители. Вече съществуващи земеделски производители трябва да докажат 8 хил. единици стандартен производствен обем, т.е. трябва да имат други насаждения, които да формират този стандартен производствен обем. Това вероятно може да се случи при производителите на зеленчуци, казва още той. Според него при създаване на нови насаждения не би трябвало да има никакви пречки за изпълнение на изискванията при кандидатстване за субсидии.

Годжи берито не е класифицирано правилно в анкетната карта (при регистрация като земеделски производител). Сега то е отразено като „други медицински ароматни култури“. То обаче е овощен храстовиден вид, отбелязва предприемачът.

„Ние имахме среща с министър Танева, за да бъде класифицирано растението правилно като „други овощни насаждения“. Имаме нейното уверение, че тези промени ще бъдат нанесени в класификацията, която Министерство на земеделието и храните ще изпрати юни месец в Брюксел за напояването. Предполагам, че за стопанската 2015/16 г. това ще бъде направено.“, обяснява още той.

Според него това ще позволи да бъде даден на плода собствен код, към който всеки производител да може да съотнесе своите насаждения. Към момента, когато се очертават площите, Областните дирекции по земеделие нямат представа как да съотнесат годжи берито като култура, показва практиката.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА