Остаряла законова база и липса на подпомагане пречат на кооперирането у нас

Агрозона
Агрозона
7 Минути

 

Явор Гечев
Явор Гечев, председател на Националния съюз на земеделските кооперации

Кооперираното земеделие у нас е с дългогодишни традиции. Ако се върнем години назад и проследим неговия разцвет по времето на Александър Стамболийски, преминем през социалистическите ТКЗС-та и стигнем до днес, ще видим, че тази форма на действие винаги е играла своята роля. Сега обаче кооперирането е изоставено, малко са фермерите, които участват в големи кооперативи и се възползват от техните ползи. Държавата от своя страна прави плахи стъпки към насърчаването на процеса – липсва законодателна база, както и подпомагане. В това е категоричен Явор Гечев, председател на Националния съюз на земеделските кооперации.

Огромна част от Европа работи на кооперативен принцип

Кооперативното движение в България не прилича по никакъв начин на това в Европа – правим специализирани изключения от цялостните сдружения. Например, сдруженията за напояване са чиста форма на кооперации, но не получават статут на такива, други обединения пък се водят на  юридически лица  и въобще не се отнасят до закона за кооперирането. Те не са стопански субекти, защото тяхната философия е различна. „В цяла Европа, без изключения, има кооперативно движение. Настоящият закон в България обаче е изключително остарял и въобще не се отнася до земеделието“, коментира Гечев.  Ако някой реши да създаде фермерска кооперация, то той ще се сблъска с пълна липса на база за това. В момента кооперациите са юридически лица, които не са свързани със земята – те са финансови дружества. „Кооперирането  е съвсем друга философия и няма нужда да откриваме топлата вода – в Европа има много стари и добри примери, които можем да приложим. Огромната част от Европа е на кооперативен принцип във всякакви форми – по отношение на отглеждане на земя, търговия и др., а у нас това липсва“.

 Първите стъпки, които трябва да се предприемат в България, е да се проведе дебат със земеделците за направата на специализиран закон, който да регламентира цялостна система за земеделието, начините на сдружаване и  подпомагането от държавата, категоричен е Явор Гечев. Ако приложим западния модел, който е най-подходящ, то тогава кооператива ще уговаря какво да се сее, какво да се продава и голяма част от ангажиментите на фермерите ще отпаднат.

Не се сдружаваме и по исторически причини

Друг проблем пред който се изправя кооперирането е самият манталитет на българина и желанието му за индивидуална дейност. Това до голяма степен се дължи и на исторически пречки. „Когато се говори за кооперации повечето хора си представят по-съвременен вариант на ТКЗС, а трябва да се прави разлика между двете. Историята на кооперативното движение е далеч преди 1944 г. в България. Най-сериозен подем е имало по времето на Александър Стамболийски, но усещането от социалистическите години все още витае“, според Явор Гечев.

Трудно е да се постигне модел на коопериране и защото всичко малко рано или късно се унищожава. „Ситуацията е такава, че малките ферми или трябва да фалират или да станат икономически силни субекти, а единственият начин за това е кооперирането, което да създаде достатъчна конкурентоспособност. Извън зърнопроизводството формата на съдружие е задължително навсякъде. Това е важи особено за специфичните сектори като плодове, зеленчуци, лозарство и т.н“.  Пример за нуждата от една силна обединеност, Гечев дава със зеленчукопроизводителите.  Ако една голяма търговска верига иска да сключи договор за домати, тя ще иска няколко производители, които да могат да обезпечат търсенето. У нас няма стопанин, който да успее да предложи два тира домати дневно на определен супермаркет и то в продължение на цялата година.жито

За да се проумее нуждата от коопериране у нас хората трябва да разберат какви са ползите и да видят, че имат подкрепата на държавата, допълва председателят на НСНК. Законовата база обаче не позволява подобни модели в момента. Въпросът опира до политически решения и много разговори и обучения от страна на отговорните институции.

Членуваш в кооператив – пестиш пари

И все пак защо е важно да има кооперации у нас. Това е вид сдружаване при което  няма едноличен собственик, а всичко се води на член-кооператорите. Като такива фермерите участват в разпределението на печалбата на дружеството. Друг позитив е и голямата социална функция – селата, в които има създадени кооперации все още са живи. Освен това те могат да бъдат и по-всеобхватни като икономически субект, поемайки повече задължения.

Все повече се налагат и тенденциите за закупуване на общи консумативи, нужни за земеделието. „Националният съюз на земеделските кооперации иска да наложи тази практика като масова, защото от нея се спестяват разходи. Започнахме вече да реализираме и през кооперативни дружества – продаваме освен торове и минерали, също и голяма част от продукцията на нашите членове“.

Съюза на кооперациите финализира своето предложение за нов законполе, земя, жътва

Една от основните амбиции на кооперативния съюз е през тази година да финализират своето предложение за  специализиран закон за тяхната дейност, който да фиксира проблемите. „Диалогът за ОСП също стои на дневен ред пред нас, защото тази тема засяга  всички, свързани със земеделието и ние сме изключително зависими от нея.  Ще продължим да поддържаме контакти с другите браншови организации, както го направихме при определянето на общата позиция на страната“, каза Гечев.

 Той е категоричен, че през тази година трябва да се работи усилено и върху търговските принципи – дружно пазаруване, търгуване, завземане на нови пазари и др. „Това са сред основните теми, които са залегнали в нашата програма и върху които ще работим усилено“, заключи той.

 

Кооперациите минават на чиа и киноа

От тази година пък организацията се е заела с доста амбициозна задача. Нейната цел е съкооператорите да започнат да отглеждат екзотични култури с повече придадена стойност, които да разнообразят част от площите. В програмата се предвижда да се засеят площи с чиа, киноа, амаранта и др. Те ще се засяват по поръчка, с договори за предварително изкупуване.  Над 100 кооперации ще бъдат включени в програмата през тази година.

 

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА