Още 71 лалугера станаха част от колония в Западна Странджа (снимки)

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Това лято 71 лалугера от застрашена от изчезване колония до Сливен получиха нов дом в Натура 2000 зона „Западна Странджа“. Лалугерите бяха уловени, измерени и маркирани с микрочипове в рамките на LIFE проекта на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Земя за царския орел“.

Животните бяха транспортирани и освободени в специално изградени за целта клетки, осигуряващи по-добро приспособяване към новите условия, което протече успешно, като лалугерите преживяха първите дни след освобождаването и се разпространиха в местообитанието. Маркирането и преместването им са част от дейностите по подсилване на лалугеровата колония в Западна Странджа, която е последната известна колония лалугери в зоната. Миналата година там бяха преместени 96 лалугера, като 25 от тях бяха снабдени със специално проектирани нашийници с радиопредаватели.

Чрез преместването на лалугери от друга колония се увеличават шансовете да се запази това последно находище на вида в района. Преместването се прави с цел опазване на този застрашен в световен мащаб вид, но също така и заради факта, че лалугерът е важен хранителен компонент в диетата на друг световно застрашен вид – царския орел, за опазването на който БДЗП полага специални грижи. Уловените бозайници са взети от лалугерова колония в местност до Сливен, която заради разораването на пасищата в района, е силно застрашена. При разораването много лалугери биват директно убивани, а тези, които оцеляват, са лишени от местообитанието си и са лесна плячка на скитащите кучета и други хищници, заради липсата на убежище. Чрез улавянето и повторното освобождаване на част от лалугерите им се дава по-добър шанс за оцеляване на ново място.

Дейностите по възстановяване на лалугеровата колония тази година бяха затруднени освен от неблагоприятното дъждовно време, но също така и от откритото остро заразно заболяване – чума по дребните преживни животни на територията на Община Болярово, което доведе до по-гъста и висока тревна растителност – резултат от обилната влага и ограничената паша на овце и кози, заради заразата. За щастие, след спирането на дъждовете в началото на август, оптималното състояние на местообитанието беше възстановено от стадата домашни животни на фермерите, партньори на БДЗП в рамките на проекта.

plakat_festival_slunchogled_resized

Освен основния екип, състоящ се от д-р Йордан Кошев (от ИБЕИ – БАН и ръководител на дейностите по разселване на лалугера в рамките на проекта) и Мария Качамакова (докторант към ИБЕИ – БАН), взеха участие и няколко доброволци. Изказваме благодарност за помощта на Светла Тодорова (студент в Биологически факултет, Софийски университет), Антон Соколов (ученик от Самоков) и Димитра-Лида Рамоу (докторант към Аристотеловия университет в Солун, Гърция с научна тема, свързана именно с изследване на лалугера в Гърция).

Дейностите по спасяването на последната колония лалугери в Натура 2000 зона „Западна Странджа“ ще продължат и през 2019 г.

0000247303-article3

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА