“Омнибус” изменя четирите регламента за ОСП

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

На 1 януари 2018 г. ще влязат в сила поредица от технически подобрения на общата селскостопанска политика (ОСП). Селскостопанската част на т.нар. регламент „Омнибус“ беше приета през изминалата седмица от Съвета по селско стопанство и рибарство. Тя изменя четирите регламента за ОСП: директните плащания, развитието на селските райони, общата организация на селскостопанските пазари и хоризонталния регламент.

Част от промените в директните плащания предвиждат правилата относно постоянните пасища да се изменят с оглед предоставяне на по-голяма гъвкавост на държавите членки. Някои елементи на екологизирането също ще бъдат опростени. Освен това разграничението между активните и неактивните земеделски стопани става незадължително, като по този начин се дава възможност на държавите членки, в които то е довело до прекомерна административна тежест, да го прекратят. Плащания за млади земеделски стопани ще се отпускат за срок от пет години, считано от датата на подаване на заявлението, при условие че последното е подадено в рамките на пет години от създаването на стопанството. Освен това държавите членки могат да увеличат плащанията за млади земеделски стопани по първия стълб до 50 % в рамките на съществуващите тавани.

В частта за развитие на селските райони мерките за управление на риска ще станат по-привлекателни, тъй като някои прагове са намалени, като същевременно се увеличават ставките на помощта. Използването на финансови инструменти ще бъде също опростено, съобщават от Съвета на ЕС.

При обща организация на селскостопанските пазари някои прерогативи на организациите на производителите, като планиране на производството, оптимизиране на производствените разходи, пускане на пазара и водене на преговори за договори за доставка на селскостопански продукти от името на членовете, ще бъдат разширени до всички сектори с оглед подобряване позицията на земеделските стопани във веригата на доставките. Тези прерогативи вече съществуват в секторите на маслиновото масло, говеждото месо и полските култури. Възможността за колективно договаряне на условията за поделяне на стойността в договорите ще обхване и сектори, различни от захарта, и ще бъде на доброволни начала.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА