Omicron шокира селскостопанските пазари и прави прогнозите лоши

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Поевтиняване на петрола, спадът на цените на зърнените и маслодайните култури и шокираните световни пазари. Последствията от варианта на Omicron все още не могат да се видят ясно.

На някои пазари обаче вече са направени значителни корекции . Очевидно промените зависят от мерките, предприети от политиците и централните банки, как ще се развие новата криза.

Във всеки случай много икономисти преразглеждат своите положителни икономически прогнози надолу. Факт е, че вариантът Omicron нанася тежък удар на оптимистичните очаквания, че световната икономика ще стъпи през 2022 г. на по-здрава икономическа основа.

Omicron може също да подкопае плановете на политиците да се съсредоточат повече върху огромното въздействие на инфлацията, отколкото върху слабото търсене.

Във всеки случай, въвеждането на нови ограничения за пътуване и трафик в много страни ще разклати доверието на потребителите и бизнеса. Последствието би било по-нататъшно намаляване на икономическата активност и растеж.

Да не говорим за новите проблеми с веригата за доставки и други сътресения в международната търговия. Във всеки случай пазарите са изключително чувствителни – както вече се видя  тази седмица и при зърното и селскостопанските продукти.

Omicron сваля цените на петролагазьол, фермерско гориво, Agrozona.bg

Глобалните пазари реагираха изненадващо бързо на новините за новия вирус. По-специално цените на суровия петрол падат драстично. Повечето селскостопански стоки – като зърно и маслодайни семена, също са засегнати по време на корекцията. 

Според анализатори най-лошият сценарий, разбира се, би бил връщане към ограничения, които осакатяват растежа. След това веригите за доставки, които вече са били нарушени, ще бъдат подложени на друг масивен стрес тест. Възстановяващото се в момента търсене би било значително нарушено по този начин. Това също ще възроди страховете от ускорена инфлация и по-бавен икономически растеж.

 

Икономистите от инвестиционната банка Goldman Sachs са изчислили различни възможности за шока Omicron. В най-лошия случай голяма вълна от инфекции през първото тримесечие на следващата година може да доведе до забавяне на световния растеж до 2 процента в сравнение с предходното тримесечие – поне 2,5 процентни пункта под текущата прогноза.

Растежът за цялата 2022 г. тогава ще бъде 4,2 процента, 0,4 процентни пункта под прогнозата. Ако мутацията не се окаже толкова заплашителна, нейната поява поне ще послужи като напомняне, че Корона ще остане заплаха за глобалната икономика , вероятно за години напред.

Пазарите на торове са сериозно засегнати

Но Omicron може да играе роля и на други ключови пазари. Подновените забрани и търговските ограничения вероятно ще окажат влияние върху търговията и цените на торовете.

Търговците на торове също съобщават, че последният търг в Индия е погълнал по-голямата част от уреята, налична за доставка през декември. Следователно Индия може да бъде отново на пазара в началото на новата година и да повиши още повече цените.

Малко вероятно е Китай да изнася големи количества карбамид, тъй като фабриките следват правителствените указания и продават продуктите на вътрешния пазар, за да контролират цените не само на торовете, но и на храните.

Производството на торове в Китай продължи да намалява през октомври, според последните данни, а износът на карбамид също беше по-нисък, с една трета от нивата от септември и миналата година. В някои страни заводите и пристанищата бяха затворени поради Корона, а износът беше напълно забранен (както в Русия), което значително намали доставките.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА