Очаква се актуализация на бюджета за предплащане на ваксини за “син език”

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

От датата на първия случай на “син език” на остров Пелопонес в Гърция на 29.05.2014 г. до датата на първия лабораторно засечен случай у нас – в с. Мандрица на 04.07.2014 г., се е провеждал постоянен мониторинг на южната ни граница, увери проф. Пламен Моллов, изпълнителен директор на БАБХ, по време на пресконференция в НДК днес. През юни болестта не се е проявила у нас. На 4-и юли, в деня на констатиране на заболяването, у нас е свикано и първо заседание на Национален кризисен щаб. На 19-и юли БАБХ е поискала 800 хил. лв да бъдат отпуснати за борба със заболяването, а Министерски съвет е одобрил 450 хил. лв на 31-и юли като средствата са били предимно за дезинфекция. Моллов посочи, че това забавяне не е било фатално.

Той каза, че е необходимо да има Гаранционен фонд с наличност поне 2-3 млн. лв, който да позволи бърза реакция при извънредни ситуации. По думите му в Италия и Испания все още има “син език”, а Германия, Белгия и Холандия са успели да се оттърват от заболяването. Европейската комисия е определила ваксинацията като единствен начин за преодоляване на заразата.

В Европа има само една компания, която да произвежда ваксини за серотип 4, който е серотипът (от общо 24), регистриран у нас. Министерски съвет вече е одобрил, но под условие при актуализация на бюджета, отпускането на 2 263 800 лв за предплащане изработката на ваксините. Това е половината от стойността им. Изпълнителният директор на БАБХ посочи, че в ЕС е приет регламент на 1-и юли тази година, че ще се компенсират 75% от сумите за ваксината. В момента страната ни се опитва да привлече и другите балкански страни и в контекста на форсмажорно обстоятелство за ЕС  да бъдат възвърнати изцяло средствата за ваксината, каза Моллов.

По думите му у нас заболяването се е разпространило със скорост 70 км/седмично, което е по-бързо от средно статистическата скорост, отбелязана в “дебели книги”.

Изпълнителният директор посочи, че конфликтът с частните ветеринари също не е фактор за разпространение на болестта. По думите му БАБХ е приела да работи с приблизително 10 млн. по-малко по профилактичната програма тази година и така е спестила на държавата 9,8 млн. лв.

По повод отказа на два екарисажа в Шумен да работят от първи ноември заради  неизплатени суми, Моллов каза, че средствата се дължат от МЗХ и че многократно е сигнализирал за ситуацията министерството. Като алтернативна опция при спиране работата на екарисажите директорът на БАБХ посочи загробване, за което обаче ще търпим санкции от ЕС.

От “син език” е нас са умрели 26 195 овце, 368 говеда и 208 кози.

Анета Стефанова

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА