Ново първично огнище на шап е обявено в Турция

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

На 2 юли 2021 г е обявено първичното огнище на шап при овцете в района на Гомец в Турция, което е много близо до Лесбос. По-рано през годината – на 18 и 19 март 2021 г. чрез системата ADNS на Европейската комисия бяха съобщени още две първични огнища на шап в регионите на Измир и Айдин в Турция, съобщава ovce-kozi.com.

Шапът е една от най-важните болести по животните с огромни финансови загуби. Той заразява говеда, овце, кози, прасета, както и всички диви преживни животни и глигани, но не се предава на хората.

Според съответната информация от Департамента по инфекциозни и паразитни болести на Министерството на здравеопазването, поради близостта на огнището и с цел предотвратяване навлизането на болестта в страната и предотвратяване на ново огнище, се обръща внимание на компетентните ветеринарни органи за вярно прилагане на съответните мерки.

Вирусът се предава на животни:

а) чрез директен контакт с болни животни или животни-носители (слюнка, изпражнения, урина, мляко и сперма);

б) непряко чрез механични средства (материали, оборудване, машини, превозни средства и хора, които могат да носят вируса в обувките и дрехите си);

в) продукти от животински произход като мляко, месо;

г) фураж: вирусът може да се разпространи, ако свинете се хранят със сурови каши или млади животни с необработено мляко

д) аерогенно: аерозолите, съдържащи вируса, могат да го пренасят по въздух на големи разстояния (60 км над сушата и 300 км над морето).

Това е заболяване със сериозни, преки и косвени, икономически последици поради намалената производителност, смъртност, ограниченията за търговия с живи животни и продукти и високите разходи за прилагане на мерки за контрол и изкореняване на болестта, което изисква убиване на животните в заразените ферми.

Гръцките ветеринарни власти веднага пуснаха инструкция до фермерите, какви мерки трябва да се вземат. Макар, че шапа е далеко от нас, не е лошо да се прочете тази инструкция.

Мерки за биологична безопасност във фермите
Собствениците на овце, кози, говеда и свине трябва да увеличат мерките за биологична безопасност във фермите си, за да намалят шансовете за заболяване.

По-конкретно, специално внимание трябва да се обърне на следните точки:

    • Ограждане на съоръжения за предотвратяване на влизане/излизане на животни/ носители.
    • Наличие на дезинфекционна яма за превозни средства на входа-изхода на фермата или съоражението.
    • Редовно почистване и дезинфекция на ферми и оборудване.
    • Избягвайте да влизате в превозни средства и други машини, които са влизали в контакт с други стопанства и пасищата.
    • Почистване и дезинфекция на превозни средства, влизащи и излизащи от помещенията и в допълнение преди и след транспортирането на животни и продукти.
    • Ограничение на хората, които влизат в стопанствата и влизат в контакт с животните и специално внимание на тези, които влизат в контакт с други стопанства.
    • Почистване и дезинфекция на обувките на хора, влизащи и излизащи от фермата.
    • Карантина на новите животни идващи от други селскостопански обекти поне 21 дни.
    • Контрол на произхода на използваните фуражи, машини и оборудване.
    • Премахване на източници на замърсяване и застояла вода, които благоприятстват привличането на насекоми.
    • Дезинсекция и родентицид в помещенията.
    • Екзопаразитен контрол и използване на репеленти срещу насекоми.
    • Не използвайте използвани инструменти, оборудване и предмети от други стопанства.
    • Избягване на доставките на инструменти, оборудване и предмети за фермите от Турция.
    • Не позволявайте на хора, които наскоро са посещавали Турция, и влезли в техните стопанства, да не влизат в контакт с животни.
    • Доставка на животни, продукти и фуражи, в съответствие с разпоредбите на съществуващото национално и общностно законодателство.
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА