Новите култури на среща с новия климат

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Бързите зеленчуци и нулевата обработка на почвата: редуващите се явления накараха фермерите да работят по нов начин

Силните горещини, засушаванията и наводненията водят до непредсказуеми изменения в реколтата навсякъде по света – от Мексико и САЩ до Русия и на Балканите. Тази ситуация вероятно ще се запази и в бъдеще, и фермерите, както дребните, така и едрите, ще се опитват да увеличат ефективността на поливане, да намерят начини да съхранят влагата в почвата и да събират по-бързо реколтата. Стопаните виждат, че източниците на влага пресъхват, а природата става все по-жестока към хората и всички дейности в селското стопанство трябва да се преразгледат.

Според данни в САЩ 2012 година се оказва преломна за много фермери с рекордните си засушавания и горещини. От засушаванията са засегнати 22 щата, загубата на реколта става най-сериозната от 1988 г насам, твърдят стопаните.

Но климатът продължава да остава непредвидим. След продължителните засушавания в Калифорния идват наводнения, а фермерите в Средния Запад, в югоизточната част на страната и в Нова Англия сериозно страдат от резките колебания на температурата.

Днес 2/3 от стопаните смятат, че климатът ще се промени. Повече от половината виждат необходимост да се предприемат някакви мерки, за да се защити реколтата. Безпокойството и на чуждите, и на родните фермери нараства. Стопаните започват да регистират загуби и смятат все по-често, че бизнесът им се намира в зоната на риск.

Подготовка на почвата

Някои фермери се опитват да реагират по новому на променящия се климат, прилагайки нулева обработка на почвата. Това е старинна техника, която в последно време все по-активно се използва от фермерите. Стеблата и корените на растенията не се почистват от полето след събиране на реколтата, а остават в горния слой, предпазвайки земята от ерозия и пресъхване. Според специалистите единственият начин да се оцелее в тази ситуация е да се произвежда повече, използвайки се в по-голяма степен и по-правилно ресурсите, които дава земята.

Нулевата обработка е само една от техниките, които се използват от стопаните за подобряване състоянието на почвата. Някои садят покривни култури – бобови или трева – за предпазване от пресъхване в случай на засушаване.

Борбата с наводненията

Друг проблем, който безпокои стопаните е наводняването на посевите през пролетта. На някои места по света фермерите са принудени да изграждат дренажни системи за извеждането на излишната вода от полята с насаждения.

Фермерите работят и над съкращаването на цикъла на узряване и събиране на реколтата: колкото е по-дълъг процеса, толкова по-голям е рискът от гибел на реколтата заради промените във времето. В САЩ по настояване на производителите се разработва сорт пипер, който може да узрява по-рано, тъй като през юли и август настъпва изсушаваща горещина. Някои фермери използват GPS и посадъчни системи, които се управляват чрез спътници, за да може възможно по-бързо и точно да се засеят полята с културите.

Температурният режим

Промените в температурата са причина за особено безпокойство. Някои стопани, които отглеждат лозя, се опитват да спасят реколтата си от захлаждането като инсталират гигантски вентилатори, които да изгонят студения въздух от редовете. Учените пък търсят начини да се справят с прекомерното затопляне, в резултат на което плодните дървета се събуждат прекалено рано и плодовете могат да пострадат от измръзвания.

И у нас вече се тестват препарати за забавяне на развитието на дръвчетата, а на други места се пробва генерирането на мъгла, която да съхрани плодните и ореховите дръвчета в състояние на покой в продължение на 1-2 седмици след затоплянето. Други изследователи пък работят над получаването на сортове растения, които са по-устойчиви на промените в температурите и вредителите, но този процес може да отнеме десетилетие, докато получените резултати излязат на пазара, а климатичните условия се променят значително по-бързо.

Иновациите – ключ към устойчивото развитие

Пандемията COVID-19 подчерта важността на иновациите при осигуряването на доставките на стоките в бъдеще. „Днес няма по-актуален екологичен проблем, отколкото изменението на климата”, казва Ан Алонсо от Corteva Agriscience. За последните две години компанията обединява лидери от селското стопанство, представители на бизнеса, правителствата и гражданското общество, за да обсъдят пътя за съвместна работа по създаването на благоприятни за климата отрасли на селското стопанство. Предназначението на Corteva да обогати живота на фермерите и потребителите в значителна степен е съгласувана със зеления курс на ЕС. Компанията провежда внимателна оценка на въздействието на всякакви нови политики, които влияят на селското стопанство и живота на фермерите. Тя призовава всички, които се занимават със селско стопанство и агробизнес „да помогнат да се повлияе на пътя по защита на планетата с разширяване на правата и възможностите на фермерите и чрез обезпечаване на потребителите на по-богата храна”. Това означава поддържане на нови технологии и разработка на политики, които се основават на научни доказателства.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА