Нови правила по училищните схеми, порциите – с до 20% по-малки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Заявителите ще могат да кандидатстват по схемите и електронно от 2022 г

Забранява се предоставянето в учебните заведения на генетично модифицирани плодове и зеленчуци, е записано в проекта на промени в Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – Схема „Училищен плод“ и Схема „Училищно мляко“, приета с Постановление № 251 на Министерския съвет от 2016 г. Според документа се предвижда порциите на децата да бъдат измити, почистени и индивидуално опаковани, като се допуска отклонение в теглото на плодовете и зеленчуците до минус 20 на сто. Промените в наредбата са подложени на обществено обсъждане до 12.11.2021 г.

По схема “Училищен плод” се предоставят най-малко 4 различни вида плодове и/или зеленчуци месечно и най-малко 4 от доставките, но не повече от 6 са на биологично произведени плодове и/или зеленчуци за учебна година. Предвижда се, ако биоплодовете и зеленчуците не се доставят директно от производител, да бъде въведен специален приемо-предавателен протокол за превозвача.

Доставката трябва да се прави в деня на раздаване на плодовете и зеленчуците, а порциите на отсъстващите деца да се раздават на присъстващите.

Доставките на плодове и зеленчуците ще трябва да бъде сред по два пъти на седмица, но на месец не могат да бъдат повече от 10, предвиждат още промените в наредбата.

Конвенционално произведените плодове ще трябва също да имат сертификат, като се допуска той да бъде издаден на името на производителя.

Броят на доставките на мляко и млечни продукти по схемата „Училищно мляко“ за една учебна година трябва да е не повече от 50, предвиждат промените в наредбата. „Най-малко 1/2 от доставките на всеки заявител са прясно пастьоризирано мляко или кисело мляко, като най-малко една доставка месечно е прясно пастьоризирано мляко. Броят на доставките на сирене и кашкавал не надвишава броя на доставките на прясно пастьоризирано мляко за съответния месец. Продуктите се раздават равномерно чрез извършване средно по две доставки на седмица, но не повече от 10 доставки на месец.

По схема “Училищно мляко” се разпределят най-малко 3 различни вида продукти месечно. За една учебна година най-малко 4 от доставките, но не повече от 6, трябва да са на биологично произведено прясно пастьоризирано мляко и млечни продукти.“, пише още в документа.

В услуга на заявителите от април следващата година се въвежда и електронно подаване на документи за участие в двете схеми, като за тази цел се предвижда създаването на специална платформа в двете институции, отговорни за кандидатстването и финансирането – ДФЗ и БАБХ.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА