Нови €101,2 млн. за зелени проекти в ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

 

Европейската комисия днес обяви инвестиция в размер на €101,2 млн. за най-новите проекти по програмата LIFE за действия в областта на околната среда и климата. Финансирането ще подкрепи 10 мащабни проекта за опазване на околната среда и климата в девет държави-членки, подпомагайки прехода на Европа към устойчива икономика и неутралитет на климата. Всички проекти са разположени в Кипър, Естония, Франция, Гърция, Ирландия, Латвия, Словакия, Чехия и Испания.

Изпълнителният вицепрезидент на Европейската комисия Франс Тимерманс заяви: „Европейската зелена сделка е за подобряване на благосъстоянието и просперитета на нашите граждани, като същевременно защитава природата и климата. Проектите на LIFE играят важна роля в продължение на много години и оказват голямо влияние на земята. С днешната инвестиция от 100 милиона евро ще помогнем за опазването на ценните природни местообитания, за поддържането на чистия въздух и за намаляване на замърсяването в много езера и реки в Европа. ”

„Интегрираните проекти на LIFE дават възможност на органите на държавите-членки да направят реална промяна в околната среда и живота на хората. Проектите ще помогнат на държавите-членки да опазят природата, да подобрят качеството на въздуха и водата и да направят икономиката по-екологична. Това ще подобри устойчивостта ни към променящия се климат.”, заяви комисарят по околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичус, цитиран от пресслужбата на Европейската комисия.

Интегрираните проекти подобряват качеството на живот на гражданите, като помагат на държавите-членки да спазват законодателството на ЕС в шест области: природа, вода, въздух, отпадъци, смекчаване на негативните ефекти от изменението на климата и адаптиране към изменението на климата. Те подкрепят прилагането на законодателството в областта на околната среда и климата по координиран начин и в голям мащаб, като използват средства от други източници на ЕС, национални и регионални участници и частни инвеститори.

Инвестицията в LIFE ще мобилизира над 6,5 милиарда евро допълнителни средства, тъй като държавите-членки могат да използват и други източници на финансиране от ЕС, включително селскостопански, регионални и структурни фондове, Хоризонт 2020, както и национални фондове и инвестиции от частния сектор.

Мащабните проекти ще подкрепят европейската „зелена сделка“ и амбицията на ЕС да стане първият в света климат-неутрален континент до 2050 г. Те ще помогнат за възстановяването и опазването на екосистемите и видовете, от които всички ние зависим, ще преминем към кръговата икономика, ще подобрим въздуха и качеството на водата, насърчаване на устойчивото финансиране и увеличаване на устойчивостта на климата в Европа.

Какви конкретни ползи ще има от новите инвестиции:

  • Опазване на природата: Интегрираните проекти в Естония, Ирландия и Кипър ще помогнат за опазването на природата на Европа и ще подобрят управлението на мрежата от защитени територии на ЕС „Натура 2000“. Много важни местообитания и видове ще се възползват от гори, земеделски земи, тревни площи, крайбрежни райони и торфища до опрашители. Тези местообитания също служат като ценни складове на въглерод.
    Управление на отпадъците: Проект в Гърция ще насърчи предотвратяването на разпространението на отпадъци и повторната им употреба, като намали количеството на битовите отпадъци, които отиват в депата. Ще бъдат разработени нови индикатори и стандарти за отпадъците, които ще помогнат за изграждането на кръговата икономика.
  • Качество на въздуха: Финансирането по LIFE ще помогне на Словакия да спазва директивите на ЕС за качеството на въздуха, като намали излагането на населението на вредни замърсители на въздуха. Съседна Чехия, засегната от подобни проблеми с качеството на въздуха, също ще има полза.
  • Вода: Интегрираните проекти в речните басейни, ще защитават и подобряват качеството на водата в реките и езерата на Ирландия и Латвия, като позволяват на страните да изпълнят задълженията си по Рамковата директива на ЕС за водите.
  • Адаптиране към изменението на климата: финансирането от LIFE също ще подкрепи повишената устойчивост на изменението на климата. Проектите ще подпомогнат адаптацията към изменението на климата в планирането и други области на политиката в Испания, както и изграждането на капацитет за адаптация във Франция, като се използват решения, базирани на природата.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА