Нова мода в Бразилия: птицеферми в горите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Университетът в Сао Пауло (USP) е провел проучване на жизнеспособността на така наречената агролесовъдна система за разплод на птици. Целта е да се отглеждат пилета в гората, за да се повиши нивото на благосъстояние и да се върне птицата в нейната “естествена среда”, съобщават от ПтицефабрикиУкраиньi.

„Традиционното производство на домашни птици често е критикувано за липсата на хуманно отношение към животните“, казва Нина Публио Камареро, агроном и изследовател в Школата по агрономия в Луис де Керос. За да разработи нова система за свободно отглеждане, която може да отговори на социалните нужди, тя комбинира производството на пиле с традиционните селскостопански практики.

Тъй като е необходимо 20% от земеделските земи в Бразилия да бъдат засадени, задържането на птици в тези райони би могло да създаде работни места и да подобри качеството на производство и хуманно отношение към животните. Също така отглеждането на птици в залесената зона на стопанствата спомага за рационалното използване на земната площ.

Проучването показва, че с приближаването на животните към естествената среда, йерархичните връзки и доминиращото поведение се засилват в групата. Птиците в агролесовъдната система (SAF) демонстрират увеличение на приема на храна и в резултат на това на производителността. Освен това, агресивното поведение между птиците е по-рядко, а броят на физическите щети на пилетата също се намалява.

„Агролесовъдните системи са много обещаващи, тъй като привеждат както производството на животни, така и околната среда в естественото им състояние“, признават изследователите.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА