Ставката ще бъде 27,22 лв./декар, като минималният размер на площите за участие по интервенцията е 100 дка, а максималният – 10 000 дка
От 2025 г. в рамките на Кампания 2025 земеделските стопани ще могат да се възползват от нова агроекологична интервенция II.А.11. – „Насърчаване на практики за консервационни обработки за устойчиво управление на почвите“ от Стратегическия план по ОСП.
Интервенцията, с общ бюджет от 65 млн. евро за програмния период до 2027 г., ще подпомага земеделските стопани, които: прилагат практики като нулеви, ивични, минимални или вертикални обработки без обръщане на горния почвен хоризонт, като осигуряват постоянна почвена покривка; прилагат стриктни правила за ротация на културите; спазват план за управление на хранителните вещества и прилагат балансирано торене, базирано на почвени анализи, намлаявайки с 20% използването на минерален азот и внасят органични вещества в почвата.
Министерство на земеделието и храните е в процес на разработване на нова наредба за прилагането на новата интервенция и предстои публикуването й за обществено обсъждане. Тази нова интервенция е част от трето изменение на Стратегическия план, което Комитетът за наблюдение одобри на 12.03.2025 г. и се очаква одобрение и от страна на Европейската комисия.
Основни акценти от интервенцията:
Териториален обхват на прилагане: Национален, с изключение на природни паркове и защитени зони от Натура 2000, където е забранена употребата на минерални торове, като и териториите съгласно ДЗЕС 2.
Продължителност на ангажимента: Четири години.
Ставка: Ставката ще бъде 27,22 лв./декар, като минималният размер на площите за участие по интервенцията е 100 дка, а максималният – 10 000 дка. 65 млн. евро е общият бюджет на интервенцията, разпределен по равно за четири години на прилагане (16.25 млн. евро/г. е ориентировъчно разпределение на финансови средства).
Допустими кандидати: Активни земеделски стопани, регистрирани в ИСАК, регистрирани и в Национална информационна система „Отпадъци“ (НИСО)– не по-късно от 01.04 през първата година на кандидатстване.
Допустими обработки: Земеделският стопанин извършва селскостопанска дейност и обработки (консервационни обработки), чрез подходящи техники за култивиране: нулеви обработки, ивични обработки, минимални обработки или вертикални обработки без обръщане на горния почвен хоризонт. На земеделските площи не се извършва оран с обръщане на горния почвен хоризонт. Когато бъде установена площ, с разораване или различна от допустимите обработки на почвата, същата се счита за неустановена и се изключва от многогодишния ангажимент. Земеделският стопанин възстановява полученото финансово подпомагане за тази площ.
Допустими култури: Подпомагането е за обработваема земя, на която се отглежда земеделска култура от следните групи: зърнено-житни култури, зърнено-бобови култури, маслодайни култури, медицински и ароматни култури, едногодишни фуражни култури, многогодишни фуражни култури, площи с угари. Площите трябва да са допустими по ОПДУ. Не се предоставя плащане за земеделски парцели, които са оставени под угар.
Спазване ротация на културите: На одобрената за участие в интервенцията площ на земеделските парцели ежегодно се отглеждат минимум 4 земеделски култури, като трите основни не могат да надвишават повече от 90 % от заявените площи. В отглежданите култури е допустимо да се включва и земя, оставена под угар, като тази площ не може да е част/участва в дела, зает от трите основни култури. Маслодайни култури могат да се засяват и отглеждат веднъж на всеки 3 години върху земеделски парцел. След сеитба в една от годините на ангажимента на маслодайна култура, в следващите две години, площта следва да е заета с култура, различна от маслодайните култури. Не се допуска еднакви зърнено-житни есенни култури в 2 последователни години.
Наличие на покривка: В периода на ангажимента на одобрените площи се осигурява наличие на покривка, която може да бъде постигната чрез: налична основна култура; или налична втора или междинна/покривна култура; или оставяне на растителни остатъци, включително стърнища и/или самозасети площи или мулчиране.
Почвен анализ и спазване на план за управление на хранителнителните вещества:
Почвените проби за всеки парцел, въз основа на които през първата година на подаване на заявление за подпомагане се изготвя почвения анализ (най-малко с информация за киселинност, съдържание азот, фосфор и калий) и плана за управление на хранителните вещества, следва да са взети не по-рано от 1 август на предходната година и не по късно от 15 май на годината на подаване на заявление за подпомагане.
Изискванията към плана за управление на хранителните вещества, включва най-малко следните изисквания: Въз основа на очакваните годишни добиви за всяка заявена земеделска култура се изчислява необходимото количество азот за всеки земеделски парцел; внесеният в земеделския парцел минерален азот не може да бъде в по-голямо количество от редуцираното с 20 % количество на необходимия азот (съгласно изготвеният план за управление на хранителните вещества), както и да надвишава 12 кг/декар (120 кг./ха). Земеделският стопанин ежегодно осигурява на всеки парцел минимум 3 внасяния във фази от цикъла на отглеждане на всяка култура на следните категории продукти: оборски тор и/или; органични почвени подобрители и/или; микробиални торове и/или; биологично активни вещества.
Земеделските стопани (или упълномощено от тях лице) ще трябва да преминат обучение, с насоченост към дейности от поетите от тях ангажименти.
Недопустими комбинации:
Кандидатите по интервенцията нямат право да получават подпомагане за една и съща площ, подпомагана по еко-схемите “I.B.3 – Еко схема за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване”, I.В.7 – „Еко схема за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми“, I.В.1 – „Еко схема за биологично земеделие (селскостопански животни)“, както и по интервенциите по чл. 70 от Регламент (ЕС) 2021/2115.
Възможност за намаляване на площта в ангажимента: Площта за извършване на дейностите по интервенцията може да бъде намалена с до 10 %, като за всяка година поне 90 % от площта се припокрива географски с площта, за която има поет ангажимент.Когато площта, за която има поет ангажимент бъде намалена с повече от 10 %, бенефициентът може да продължи изпълнението на ангажимента с останалата площ, като следва да възстанови получената финансова помощ за незаявените одобрени площи от ангажимента.
Критерии за подбор при недостиг на средства:
Когато сумата по подадените заявления за подпомагане по интервенцията надвишава планираните и разполагаемите финансови средства в бюджета на интервенцията, ще се прилагат критерии за подбор и оценка/класиране на подадените заявления за подпомагане.
Освен това, за да се спази бюджетния пакет, горната граница (таван) за стопанство се предвижда да може да се определя ежегодно. Тя ще бъде приложена към общата сума на плащането за всички заявления, одобрени за участие в интервенцията, отпускана на бенефициента съгласно степента, в която е ангажиран.