Нов индикатор за влиянието върху климата обсъждат агроминистрите на ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Лилия Александрова, кореспондент на „Агрозона“ в Хелзинки

Улавянето на въглерод (СО2) в почвата може да бъде установено като нов индикатор за влиянието на селското стопанство върху климата. Това предлага Европейската комисия, а Финландското председателство я постави във фокуса на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се провежда от 22 до 24 септември в Хелзинки.

Мотивът за предложението е страните-членки на ЕС да бъдат стимулирани да подобрят качеството на своите обработваеми почви. Добрите селскостопански и екологични практики биха помогнали за подобряване или поддържане на запасите от въглерод в почвата. В комбинация с тях, ако улавянето на СО2 бъде установено като индикатор, държавите-членки ще могат да разработят мерки за подкрепа в Първи стълб или във Втори стълб на Общата селскостопанска политика. Европейската комисия насърчава страните членки също да разработят схеми за подпомагане на селскостопанските практики, натрупващи въглерод.

Един от ключовите предизвикателства пред установяването на този нов индикатор е намирането на подходящи методи за мониторинг, които да следят въздействието на различните мерки върху запасите от СО2. Тук има два възможни подхода. Първият включва определяне на мерките за управление на земеделските стопанства, които се очаква да увеличат съдържанието на въглерод в почвата, и изчисляване на прогнозния процент на увеличение за всяка мярка. Другият начин е да се измери директно съдържанието на СО2 и да се проследи натрупването във времето.

Според учените, първият метод е по-неточен, а вторият е по-скъп и трудоемък, тъй като изисква продължителни измервания на място. Методите за измерване са различни в държавите-членки, но определянето на общ индикатор би насърчило хармонизацията на подходите за мониторинг. Освен това данните за картографиране на почвите в ЕС се считат за недостатъчни и използваните понастоящем методи на изследване до голяма степен се концентрират върху съдържанието на СО2 в горния почвен слой, докато по-дълбоките слоеве могат да съхраняват въглерод за много по-дълго време.

Също така въздействието на методите за натрупване на въглерод може да бъде установено само въз основа на дългосрочни серии от данни, а това може да изисква нови начини за комбиниране на многогодишните мерки с годишните плащания.

Още по темата:

Финландското председателство поставя почвите във фокуса на дебатите за новата ОСП

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА