НЛРС: 50% от средствата от издадени риболовни билети и събрани глоби да отиват за зарибяване

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Нито едно от предложенията на риболовците и риболовните организации в България не е отразено в проектозакона за промени в Закона за рибарството и аквакултурите. Това стана ясно по време на интервю с председателят на Националното ловно- рибарско сдружение- СЛРБ инж. Васил Василев и Георги Михайлов, председател на БФРС и член на УС на НЛРС-СЛРБ в  предаването ”Преди всички” по БНР.

Създаване на Национален фонд за зарибяване

дива свиня, ЕК, Agrozona.bg
Сред предложенията на двете организации е създаването на Национален фонд за зарибяване, в който да постъпват 50% от набраните средства от издадените риболовни билети и събраните глоби, който да замени сегашната система на неефективно и често фиктивно зарибяване, сподели председателят на СЛРБ инж. Васил Василев. Поставен е и въпросът за прецизиране на собствеността върху рибния ресурс в страната. Настояването на НЛРС-СЛРБ и БФРС е да отпадне предложението за „свободни зони“ в отдаваните за стопанисване на риболовни сдружения водоеми, защото това ще демотивира стопаните да влагат средства в зарибяване. От БФРС пък се обявиха против въвеждането на билет за риболовстващите от бреговата ивица на Черно море и такъв да се изисква само при риболов от лодка.

В Съюза на ловците и риболовците в България членуват над 130 ловно-рибарски сдружения с повече от 50 хиляди членове-риболовци, а Българската федерация по риболовни спортове обединява 54 сдружения на спортните риболовци.

Двете организации са изпратили своите писмени становища до Министерство на земеделието, храните и горите в процеса на предварително обсъждане на законопроекта, а през септември са организирали и среща-дискусия в сградата на СЛРБ, с участието на представители на МЗХГ и ИАРА.

„Предложенията ни опираха до организацията на любителския риболов и бяха обсъждани на две срещи с представители на земеделското министерство. Касаеха основно управлението на рибните ресурси, в това число в големите язовири, реките и старите речни корита. Настоявахме да се прецизира кой точно и по какъв механизъм може да ги управлява. Единственото ни желание беше да ни допуснат до обсъжданията, за да участваме в дебатите. Оказва се, че нашите предложения въобще не са били разглеждани“, заяви Георги Михайлов, председател на БФРС и член на УС на НЛРС-СЛРБ.

“Нищо от тези, както и от много други предложения, в крайна сметка не видя бял свят като законодателна инициатива. Нещо повече – с новия проектозакон вносителите освобождават министъра на земеделието, храните и горите от задължението да включи в състава на Консултативния съвет по рибарство представители на най-големите сдружения на любителите риболовци в страната”, заявиха от НЛРС.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА