Ако ЕК приеме пълна забрана за оловото, всички пушки от преди 1980 г. ще станат неизползваеми
“Забраната по същество има два основни аспекта в регламента REACH, който беше предложен от Европейската комисия и гласуван от Европейския парламент. Първият аспект няма да засегне по никакъв по-различен начин в българските ловци, защото забраната за употреба на муниции, заредени с олово съществува в Закона за биологичното разнообразие от близо 15 години. По-притеснителното нещо за нас е вторият аспект на рекламента, защото Европейският Парламент с това свое гласуване създаде прецедент. За първи път презумпцията за невиновност на всеки един от гражданите на Европейския съюз беше някак поставена на изпитание, защото регламентът предвижда забрана за притежание на олово за боеприпаси, когато човек преминава през влажна зона или в близост от 100 метра до влажна зона. Всъщност това автоматично превръща всеки български гражданин, който има в джоба си патрон, зареден с оловен снаряд в потенциален нарушител, което е безумие. Правото изисква да има умисъл за използване на даденото забранено средство, тук това абсолютно се изключва”, коментира инж. Васил Василев, председател на НЛРС- СЛРБ в рубриката на Агрозона по радио Фокус.
10 пъти по- скъпи патрони
“В момента се коментира изобщо забрана на оловото във всички видове муниции за всички видове лов. Забраната, която беше гласувана в момента касае влажните зони, но следващото досие, което евентуално ще бъде разработено от Европейската комисия и по което вече се работи по моя неофициална информация всъщност има за цел тотално да забрани изцяло оловото за ловни цели, което означава че над 90% от оръжията, които са на разположение на българските ловци не биха могли да бъдат използвани. Може би 90% е прекалено произволна цифра и завишена, но всички оръжия, които са произведени преди 1980 година, които са стари съветски, немски, белгийски, английски и френски нямат да могат да бъдат използвани или ще могат да бъдат използвани, но с боеприпаси чиято цена е в рамките на 10 пъти по-висока. Тоест ако сега един патрон за лов на пъдпъдък струва 60 стотинки, тогава цената на един патрон ще бъде в рамките на около 5 до 6 лв”, коментира инж. Василев.
Нарушаване на неписани ловни закони
“Популацията на дивата свиня е сведена до санитарен минимум, в определени региони на страната почти не се срещат диви свине като изключим областите Кърджали и Хасково, а донякъде и Рило-родопския масив и югозападна България- Кюстендил и Благоевград. В останалите части на страната дивата свиня е намаляла изключително. Основната причина, разбира се е африканската чума по свинете АЧС, както и резултата от изведения отстрел от ловците през изминалия ловен сезон. Голяма част от ловците тогава загърбиха неписаните правила, че не бива да се стрелят свинете, които водят стадата, както и майките, за да могат те да дадат поколение през следващата година и да се възстанови популацията, когато се ловува. В следствие на призивите на МЗХГ за намаляване популациятаэ на дивата свиня, много хора започнаха да стрелят и свинете-майки. Сега резултатите са налице- имаме драстично намалена популация на дива свиня на територията на страната”, заключи инж. Василев.