Научен център в земеделието основаха учени от България и Китай

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Българо-китайски изследователски център за аграрно и селско развитие откриха днес официално учени от Института по аграрна икономика в Българи, учени от Шанхайския университет „Джао Тонг“ (Shanghai Jiao Tong Univercity) и официални лица от посолството на Китайската Народна Република.

Учените в центъра ще се занимават както с научно-приложни проекти, така и с анализи, подкрепящи държавните политики в земеделието и развитието на селските райони. „Сътрудничеството с Китай започна преди 8-9 години. Оттогава сме осъществили три съвместни проекта. Първия проект започнахме през 2013 г. с Университета по комуникации в Пекин. Две години по-късно продължихме сътрудничеството с проект с Шанхайския университет „Джао Тонг“, с който започнахме друг проект, каза по време на откриването доц. д-р Божидар Иванов от Института по аграрна икономика.

Центърът ще даде повече възможности за сътрудничество между двете страни, защото ще координира работата на много учени, практици и предприемачи. Инициативите между българското и китайското правителство ще се осъществяват по-лесно, когато имаме център създаден специално със съответната мисия и който ще координира участниците, коментира за „Агрозона“ проф. Храбрин Башев от Института по аграрна икономика, по чиято идея е основан центърът.

Д-р Гай, аташе „Наука и технологии“ в посолството на КНР, проф. Шенгуан Че, зам. директор на лабораторията за градско земеделие в университета в Джаотонг, и проф. Храбрин Башев получиха сертификати за специален принос за сътрудничеството между България и Китай.

Успешна и ползотворна съвместна работа за решаване на важни за двете страни научни и практически проблеми в областта на земеделието и селските райони пожела по време на събитието проф. д-р Елена Тодоровска, главен научен секретар на Селскостопанска академия.

Координатор на проекта е Институтът по аграрна икономика, а участници в центъра са също Аграрен университет в Пловдив, Университета по национално и световно стопанство, СУ „Климент Охридски“, с финансова подкрепа от китайското министерство на науката и технологиите. „Всеки заинтересован от установяване и задълбочаване на връзките с Китай може да се свърже с центъра или да стане член в него.“, обясни той и допълни, че няколко учени от Института по аграрна икономика вече са били на обмен в Китай и предстои докторант от института да замине за азиатската страна.

По време на срещата беше представена книгата „Изследване на екологичните дадености и културните ресурси за развитие на туризма и селските райони на България и Китай“.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА