Националната програмата за подпомагане на лозарството тръгва от 16 октомври

Георги Узунов
Георги Узунов
7 Минути

От 16 октомври 2018 г. подпомагането в лозаро-винарския сектор в страната ще се извършва съгласно Национална програма за подпомагане в лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г., утвърдена от Министъра на земеделието, храните и горите на 27.02.2018 г. и одобрена от Европейската комисия. Националната програма включва мерките „Преструктуриране и конверсия на лозя“, „Популяризиране в трети страни“, „Инвестиции в предприятията“ и „Застраховане на реколтата“. Това се казва в проект на Наредба за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г.

За да се регламентират редът, по който ще се извършва подпомагането на дейностите по мерките от националната програма, проектът на наредба предвижда правила за прилагането на мерките в т.ч. провеждане на прием на заявления за участие, условия за допустимост на кандидатите и за изплащане на финансовата помощ, ред и срокове за осъществяване на необходимите административни действия от бенефициентите и от органите, ангажирани с управлението на националната програма.

Нови изисквания

С преходните и заключителните разпоредби се изменя Наредба № 5 от 2018 г. за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол, и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лицаИзмененията са продиктувани от необходимостта за прецизиране на част от текстовете.

В изпълнение на стратегическата цел на ЕС за насърчаване на сдружаването на земеделските стопани, е предвидено допустими кандидати да бъдат и признати групи или организации на производители, които стопанисват площи с винени сортове лозя и са вписани в лозарския регистър.  При оценяване на подадените проекти по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“, съгласно дефинираните критерии за приоритет са предвидени допълнителни точки за тези кандидати.

Въвежда се изискването за предоставяне на цифрови географски данни за площите, върху които кандидатите ще извършват една или повече от допустимите дейности по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“.

Интензитет:

Финансовата помощ от ЕФГЗ по мерките от новата национална програма ще се разпределя със следния интензитет: за мярка „Преструктуриране конверсия на лозя –  до 75% от допустимите извършени разходи по заявените дейности; за мярка „Популяризиране в трети държави“ – до 50% от допустимите извършени разходи по заявените дейности; за мярка „Инвестиции в предприятията“ – до 50% от действително направените допустими разходи за малките и средни предприятия; до 25% за предприятията с по-малко от 750 служители или оборот по-малък от 200 млн. евро и до 15% за предприятия с над 750 служители или с оборот над 200 милиона евро и за мярка „Застраховане на реколтата“ – до 80% от допустимите разходи за застрахователни премии, заплатени от производителите за застраховане срещу загуби, причинени от неблагоприятни климатични условия приравнени към природни бедствия; до 50% от допустимите разходи за застрахователни премии, които освен природни бедствия включват и загуби от неблагоприятни климатични условия; до 50% от допустимите разходи за застрахователни премии срещу загуби, причинени от животни, болести по растенията или нашествия на вредители.

Проектът на наредба определя максимални размери на всички разходи по проект или проекти по мерките: по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“, подадени от един кандидат в рамките на един прием до 3 000 000 лева, а за целия период на НППЛВС 2019-2023 – до 6 000 000 лв.; по мярка „Популяризиране в трети държави“ предвидената максимална стойност на един проект е до 1 000 000 лв. за търговски дружества и до 4 000 000 лв. за професионални организации; организации на производители; държавни органи или институции, чиято дейност е свързана с насърчаване на бизнеса; по мярка „Инвестиции в предприятията“ – до левовата равностойност на 600 000 евро за проект в един прием.

Заложена е възможността финансовата помощ да се предоставя и авансово. Единствено по мярка „Застраховане на реколтата“ помощта ще се изплаща без възможност за аванс. Уредени са сроковете и условията за извършване на проверки на място преди окончателно плащане, резултатите от които са показател при изчисляването на крайната сума за получаване от бенефициента.

По мярка „Популяризиране в трети държави“ е разписана подробна методология за изчисляване на финансовата стабилност на кандидатите, с цел да се прецени стабилността и капацитетът на организацията.

Очаквани ефекти:

Очакваният брой на бенефициентите по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ е 250 производители, по мярка „Популяризиране в трети държави“ е 10 дружества и организации, по мярка „Инвестиции в предприятията“ е 60 винопроизводители и по мярка „Застраховане на реколтата“ – 260 земеделски стопани. Заинтересованите институции са Министерството на земеделието, храните и горите, Държавен фонд „Земеделие“ и Изпълнителната агенция по лозата и виното.

Потенциалните рискове от неприемането или ненавременното приемане на наредбата са: да не бъде усвоен на годишния финансов ресурс, определен за прилагане на Националната програма; неспазване на правилата на законодателството на ЕС, уреждащо прилагането на програмите за подпомагане на лозаро-винарския сектор; неефективно разпределение на средства от бюджета на ЕФГЗ; да не бъдат постигнати целите на Националната програма. Те ще доведат до негативно въздействие по отношение на конкурентоспособността на лозаро-винарския сектор в страната и на международния пазар, модернизирането на лозаро-винарските стопанства, подобряването на лозарския потенциал и производството на качествени български вина.

Проектът на наредба е публикуван на Портала за обществени консултации и ще бъде на разположение за обществено обсъждане до 13 октомври 2018 г.

Текста на проектонаредбата може да видите ТУК.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА