Народните представители Волен Сидеров, Цвета Караянчева, Янаки Стоилов по темата за мораториума за продажба на земя

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

Волен Сидеров: Цената на българската земя е една от най-ниските в целия Европейски съюз

Ниската стойност на българската земеделска земя е основен мотив за искането на „Атака” за удължаване на забраната за купуване на земеделска земя от чужденци. Това заяви лидерът на „Атака” Волен Сидеров при представянето на мотивите на Проект на решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г., цитиран от ИА Фокус. „Над 10 пъти по-евтина е българската земя от средноевропейската земя. В периода 2012 – 2013 г. цената е 440 лв. за декар. Цената на българската земя е една от най-ниските в целия Европейски съюз (ЕС). В Ирландия 2400 евро на декар; Белгия – 1705 евро, Гърция – 1250 евро, каза Сидеров. По думите му наличните 37 милиона декара земеделска земя са на стойност 16 280 000 000 лв. За сравнение Сидеров заяви, че стойността на „Фейсбук” е 100 млрд. евро. Не трябва да допуснем разграбване на най-ценния стратегически ресурс на българската нация, посочи Сидеров.

Цвета Караянчева: Трябва да се предприеме всичко възможно да се удължи срокът за забрана на продажба на земя на чужденци

Трябва да се предприеме всичко възможно да се удължи срокът за забрана на продажба на земеделска земя на чужденци. Това заяви депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева при дебатите по Проект на решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г. Според допитване до общественото мнение 70% от българските граждани искат тази забрана да продължи да действа, заяви депутатът. Мотив за искането за удължаване на мораториума е недостигнат жизнен стандарт на българина към средноевропейския, каза Караянчева. Средните доходи на българина са с 10 пъти по-ниски. Това ще постави българският гражданин в неравностойно положение при покупката на земя, посочи тя. Втори мотив е, че отпадането на забраната ще постави българските земеделски производители да избират – да дават рента или да намалят обработваемата площ. Това ще намали конкурентоспособността на българския земеделски производител пред европейския, смята тя.

От 2005 г. започва бързо развитие на продажбата на земеделска земя. Има тенденция на растеж на цените на земеделска земя. През 2012 г. цената за един дка е 440 лв., каза Караянчева. В Испания до 15% от земята може да е собственост на чужденци. Пълна забрана има в Китай, Естония, Беларус. В Унгария се подготвя нов закон за пълна забрана за продажба на земеделска земя на чужденци, каза тя.

Янаки Стоилов: Забраната за закупуване на земеделска земя ще продължи да действа за страни извън Европейския съюз

Забраната за закупуване на земеделска земя ще продължи да действа за страни извън Европейския съюз (ЕС). Това каза председателят на външната комисия в парламента Янаки Стоилов от Коалиция за България при дебатите по Проект на решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г. „Безспорно темата е много важна и чувствителна за голяма част от българските граждани. Този реален проблем се дължи на ниската средна цена на земеделската земя в България. Това се съчетава с ниска покупателна способност на по-голяма част на българските граждани. Това показва, че голяма част от купувачите на земя ще бъдат определени инвестиционни фондове и лица със свободен финансов ресурс”, каза Стоилов.

„Но ясно трябва да се каже в какви условия от юридическа гледна точка е поставена България. Поставеният мораториум е неизпълним, защото иска да възложи на правителството действия, с което да се иска предоговаряне с ЕС. Даже правителството да започне преговори с Европейската комисия (ЕК), до края на годината, при най-добро желание, то няма да успее нищо да постигне. Ако ние навлезем в разговори за предоговаряне на условията за закупуване на земеделска земя, на реципрочна основа, но по друга тема може да се постави въпрос за пазара на труда и недопускане на български граждани до пазара на труда в някои европейски страни, обясни Стоилов. Единствената европейска държа, която предприема някакви действия, е Унгария, която се опитва със собствени законодателни решения да реши проблема, заяви депутатът.
„Чрез промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи може да се предвидят мерки и изисквания за установяване на произхода на средствата за придобиване на земята”, каза Янаки Стоилов. Големият въпрос е България да се погрижи за природния си ресурс, допълни той. Стилов попита депутатите от ГЕРБ къде са били, когато са се създали законодателни предпоставки за раздробяване на българската земя. Поставям въпроса за разпределение на европейските средства. Трябва да предприемем реалните законодателни стъпки за подобряване на състоянието на българското земеделие, каза още той.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА