Наредба забранява купуването на повече от 5 кг риба директно от брега, от бранша недоволстват

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

За собствена консумация ще се разрешава закупуването директно от рибарите на брега на не повече от 5 кг риба и други морски продукти. Това е записано в проект на наредба за условията и реда за осъществяване на първа продажба на продукти от риболов, публикувана за обществено обсъждане със срок до 5 май, предаде „Монитор“.

В ЕС  разрешеното количество е до 50 кг за директна продажба

От бранша се готвят да оспорят част от предложенията в проекта за наредбата. Димитър Янчев, председател на Сдружението на рибари „Ченгене скеле“ каза, че според директива на ЕС в тези случаи разрешеното количество е 50 кг, които и не се отчитат „Предлаганата наредба няма да улесни рибарите и вероятно ще възразим за много текстове. Трябва да се спазва регламент 1224, в който пише до 50 кг риба, а не 5. Този текст е задължителен, но както винаги „негово величество“ чиновникът налага рестрикции“, каза той.

По думите му, предлаганото е смешно при положение, че двете черноморски страни в ЕС – България и Румъния имат дял под 3% от улова на риба в района. „Усилията трябва да бъдат насочени другаде, а не да се налагат забрани и да има много проверяващи и на проверяващите – проверяващи“, допълни Янчев.

От МЗХГ не съобщават ясна причина за въвеждане на ограничението

В писмо до МЗХГ публикувано на сайта на Асоциацията на производителите на рибни продукти пише, че не е ясно какво е основанието да се налага ограничение от 5 кг за първа продажба на краен потребител.

По въпроса обаче съществуват и други мнения, като това на Емил Милев от дружение „Черноморски изгрев”, който подкрепя ограничението и смята, че над 5 кг трябва да се издават документи и да се плащат данъци за продажбата. „Винаги съм вярвал, че всеки занимаващ се със стопански риболов трябва да се регистрира като търговец и по ДДС и да издава всички нужни документи“, смята браншовикът.

ИАРА, калкан, Agrozona.bg

В текста са изброени и 81 вида риби, които се ловят в р. Дунав, Черно и Средиземно море

Сред тях са известните ни от не толкова богатите, в сравнение с други страни, щандове в рибарските ни магазини – цаца (копърка, трицона, шпрот), хамсия, мерлуза, кефал, сафрид, лаврак, паламуд, попчета, калкан, шаран, толстолоб, щука. Сред по-рядко срещаните за продан у нас са: руска есетра, пъструга, европейска речна змийорка, морска котка, пагуру, буфало и още доста други.

Задължително минимално количество проби за вземане

В проекта на наредбата са изписани и количествата на задължителното минималното количество проби за вземане при категоризирането по отношение на свежест и размерни групи на пелагични видове риби – херинга, сардина, скумрия, цаца (копърка, трицона, шпрот), сафрид, хамсия, смарид. За предлагано количество за продажба под 5 тона, пробата трябва да е поне 8 кг. За улов над 5 до 15 т – 20 кг, като количеството стига до 100 кг за доставени количества над 100 т.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА