Нараства броят на хората и на животните от град Рила с положителни проби за бруцелоза

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Нараства броят на хората и на животните от град Рила, дали положителни проби за наличието на бруцелоза, съобщава “Фокус”. Епидемичният взрив се разраства, като до момента потвърдените случаи сред населението на планинския град са 13, а при животните броят достига до 95. Здравните и ветеринарни власти продължават усилията по ограничаване на констатираното огнище и издирването на още заболели хора, при които все още заразяването не е доказано.

Вчера са взети кръвни проби от 219 кози, а днес е станало ясно, че 80 от тези проби са положителни. В тази връзка животните ще бъдат евтаназирани по хуманен начин, което по всяка вероятност ще стане в четвъртък. Днес са взети проби на животни от стопанството, в което е установен първият заразен човек. Взимат се проби от 62 бивола и от около 100 кози. Пробите вече са изпратени за изследване към лаборатория в София.

Ясни са и резултатите от взетите 32 проби на жители от град Рила. Става въпрос за хора, които са били в контакт с вече заразените и са консумирали същата храна. Потвърдени са две положителни проби. Така заразените хора стават 13 на брой. Има още две проби, които са близки до референтните стойности за положителни, но не са доказани категорично и пробите ще бъдат повторени. „Местното население, личните лекари, навсякъде са информирани за симптоматиката на заболяването. Основно по тяхна информация се правят прегледи и се насочват хора за взимане на проби, за да обхванем максимален брой хора, взимането на кръвни проби продължава”, обясни Силвия Велкова. Всички заразени хора са над 30-годишна възраст. По двама души са във възрастовите групи 30-34 години, 35-39 години, 45-49 години, 50-54 години. По един заболял има във възрастовите групи 55-59 години, 60-64 години и над 65 години.

„Има предположение, че заразата може да е дошла от животно за разплод, което е използвано и което може да е внесено нелегално, но това е само предположение. На този етап е установено, че най-вероятно източникът на зараза са доказани с бруцелоза животни в град Рила”, поясни Силвия Велкова. „Бруцелозата има продължителен инкубационен период. Възможно е хора, които са показали отрицателен резултат, всъщност да са заразени и до 1 месец да дадат положителен резултат”, заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, във връзка с потвърдените положителни проби за наличие на болестта бруцелоза на още двама души в община Рила.

„Диагнозата на пациентите се доказва чрез серологични методи. Доказват се антитела, които са произведени от човешкия организъм срещу микроба на бруцелата. За това време трябва да се е развило заболяването”, посочи проф. Кантарджиев. По думите му, хора, които нямат проявен нито един от симптомите на заболяването, дори и да са заразени, могат да дадат отрицателни проби за наличие на болестта. „Който е пил термично необработено мляко или е ял сирене, произведено от такова мляко, ако е дал отрицателен резултат, но след време вдигне висока температура, трябва задължително да се изследва отново. В момента това е много важно да се знае от хората, защото е в интерес на здравето им”, коментира още проф. Кантарджиев.

Според него, с новите два случая на бруцелоза не нараства опасността от разпространението на болестта, защото това става само с разпространение на болни животни. „Ако не се допусне изнасянето на животни и продаването им в други части на страната, опасност от разпространение няма. Всички животни, които са на място, ще бъдат проверени и ако са болни, ще бъдат евтанизирани”, посочи проф. Кантарджиев. Той припомни, че болестта не може да се разпространява от човек на човек.

„Най-честият начин за разпространяване е употреба на нетермично обработено мляко и млечни продукти от болни животни, както и контакт с болни животни по време на тяхното раждане”, коментира проф. Кантарджиев. Той призова всички стопани на селскостопански животни, веднага да потърсят професионална ветеринарна помощ, при първото забелязване на симптомите на болестта. „Съветвам също стопаните да не купуват животни от съседни нам държави – Гърция, Македония, Турция, Сърбия. Те може да са евтини, но има голям риск да бъдат болни. Вкара ли се инфекция в страната, ще доведе до големи икономически и здравни загуби”, обясни проф. Кантарджиев.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА