На живо от протеста: Земеделци хвърлят продукцията си, лозари – на бунт срещу изкупните цени

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Вече се борим за оцеляването си, категорични са стопаните

Стотици земеделски производители от цялата страна се събраха при с. Шереметя, Великотърновско на мирен протест след като представители на 30 браншови и развъдни организации настояха в актуализацията на Бюджет 2021 да бъдат предвидени 70 млн. лв. под формата помощ за преодоляване на последиците от КОВИД-кризата. Стопаните са готови да унищожават продукцията си, защото проблемът стига до оцеляване на фермите им, категорични са те.

„Става въпрос за оцеляване на стопанствата

ни, а разходите се увеличават с всеки изминал ден. Скачат цените на фуражите, горивата са повишени с над 30% спрямо същия период на миналата година, а изкупните цени на продукцията ни е „замръзнала”.” , казаха земеделците във Велико Търново.

 

Изправени сме пред безпрецедентна криза, която продължава вече доста дълго време и полагаме огромни усилия секторът да продължава да работи, категорични са протестиращите.

Сред участниците в протеста са асоциации и сдружения, като Националната овцевъдна и козевъд

 

на асоциация, Добруджански овощарски съюз, Обединени български животновъди, Национален съюз на градинарите в България, Българска асоциация на малинопроизводителите, Сдружение на биологично пчеларство, Българска асоциация Биопродукти, Асоциация за развъждане на млечни породи кози и др.

В същото време лозари от района на Поморие затвориха с трактори пътя заради ниските изкупни цени на гроздето. Заради липсата на далновидна стратегия и дългосрочна политика в бранша е довела до намаляването на лозята у нас с 5 пъти за последните 20 години – от 1,6 млн. декара на 300 хиляди декара. Лозарите протестират и срещу липсата на национални доплащания в сектора, тъй като виненото грозде не се смята за плод.

Снимка: Агроновините

Ниските изкупни цени са основната причина стопаните да излязат на пътя. „Себестойността на един килограм грозде у нас се движи между 80 и 90 стотинки и за да може секторът да оцелее, изкупната цена трябва да бъде поне един лев. В страните, които са лидери в лозарството и винарството, националните субсидии достигат 300 евро на декар”, категорични са лозарите.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА