МЗХГ променя правилата за организациите на производители

Министерство на земеделието и храните променя правилата за организациите на производители в съответствие с регламента „Омнибус“. Промени се съдържат в проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 11 от 2007 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на плодове и зеленчуци и на техните асоциации и за условията и реда за одобряване и изменение на одобрените оперативни програми.
В наредбата са отразени промените в условията за национално съфинансиране на оперативните програми на организации на производители на плодове и зеленчуци, предвидени в регламента „Омнибус“. Въведени са също така новите изисквания свързани с максималния процент за директно предлагане на пазара на произведените от членовете на организацията продукти, референтния период за изчисляване на оборота и включването в него на преработени продукти, допустимите административни разходи и разходи за персонал, съхранение на счетоводните документи и др. Прецизирани са текстове, свързани с прилагането на оперативните програми, които пораждат практически проблеми.
С предложените изменения се уеднаквяват критериите за признаване на организации на производители на мляко с условията за признаване на организации на производители в другите сектори на земеделието. Включени са и текстове, които осигуряват възможност подпомагане на организациите на производители на мляко и млечни продукти по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ от ПРСР 2014 – 2020 г. Определя се реда за проверка на изпълнението на критериите, разписани са ангажиментите на МЗХГ за предоставяне на информация на Разплащателната агенция и на Европейската комисия във връзка с признаването на организации на производители.
С измененията се предвижда облекчаване на административните режими чрез отпадане на ненужни административни услуги и на изисквания за предоставяне на документи за доказване на обстоятелства, които може да бъдат проверени по служебен ред.
Сред очакваните резултати в следствие на наредбата е да се създадат представителни и конкурентоспособни организации и групи на производители, които осигуряват на членовете си предимствата на съвместното производство и реализация на продукцията. Основна цел е също да бъдат подпомогнати реални сдружения на производителите, което да допринесе за оптимизиране на земеделските структури в страната. Промените ще доведат до подобряване на пазарните позиции на организациите и групите на производители и повишаване на тяхната роля във веригата на доставки.
Текста на наредбата може да видите ТУК.