МЗХ развива законовата рамка за дейността на кредитните коопераци

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Министерство на земеделието и храните работи върху подобряване на законовата рамка за използване на кредитните кооперативи като финансови инструменти за развитие на селските райони. Стартирана е процедура за създаване на комисия, която да развие правилата за дейността на взаимоспомагателните кредитни кооперации на частни земеделски стопани така, че те да привличат повече финансов ресурс, който да бъде инвестиран от фермерите в развтието на селските райони. Това съобщи Иван Попов, икономически и финансов експерт и Ръководител на проект за сътрудничество с Асоциацията на германските кооперативи и конфедерацията Райфайзен (Deutscher Genossenschafts- und Raiffeisenverband), по време на кръгла маса посветена на финансовите инструменти за развитие на селските райони.

Изискване на Европейската комисия е в периода 2015-2020 г. трябва да бъдат създадени кредитни фондове, които да повишат усвояването на средствата. През миналия програмен период на Програмата за развитие на селските райони МЗХ успя да създаде Гаранционен фонд, а през новия програмен период се дава възможност да бъдат създадени нови финансови инструменти като например Кредитен фонд, който да финансира кредитните кооперации, които дават възможност на повече хора да се възползват от нисколихвени кредити.

В България през 1996 г. са създадени 33 кредитни кооператива. В момента кредитните кооперации не са равномерно разпределени на територията на България. В Северозападния регион почти няма такива финансови институции, а в друрги райони има силна концентрация. Към момента кредитните кооперации разполагат със съобствен капитал от 14,6 млн. лева, от които дялов капитал 8,9 млн., резерви 6, 8 млн. лв. Активите, които управляват са над 53 млн. лв. над 13 хил. семейства годишно си осигуряват финансов ресурс от кредитни кооперативи.

Иван Попов обясни, че за да се развият по-добре тези финансови инструменти, е необходимо да се подобри касаещата ги законова рамка. Трябва да бъдат категоризирани, да бъде разширена дейността на съществуващите или да бъдат създадени нови. Трбява да се създадат възможности за обучение на персонала.

От 2000 г. досега германският съюз  Raiffeisen Genossenschaft помага за укрепване на кооперативните финансови структури в България чрез консултантска дейност за кредитните кооперации и техните съюзи – чрез обучение на ръководните екипи на кредитните кооперации, лобиране за усъвършенстване на законовата база за кредитните кооперации и създаване на закон за кредитните кооперации съгласно Закона за стопанските кооперации, оказване на съдействие за при осъществяване на вътрешен контрол, въвеждане на добри практики и нови финансови продукти и т.н.

Д-р Волфганг Саломо, експерт в Асоциацията, сподели германския опит в кооперативния финансов сектор. Той обясни, че кредитните кооперативи са важен инструмент за подпомагане на малкия и среден бизнес. Те работят със собствени средства и депозити на своите членове, търсят национални и международни програми за насърчаване на бизнеса. Въздействието на програмите реализирани от тези кооперации се подсилва от широка мрежа от банки, клиенти и членове.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА