МВФ предлага глобален данък върху въглеродния диоксид

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

70 долара за тон емисии предлагат от фонда

Международният валутен фонд (МВФ) подкрепя идеята за въвеждане на данък върху емисиите на въглероден диоксид. Това става ясно от  доклад на МВФ, цитиран от  Deutsche Welle .

За да се постигнат целите на Парижкото споразумение за климата, емисиите на въглероден диоксид до 2030 г. трябва да бъдат намалени с една трета и ще бъде въведена данъчна такса от 70 долара за тон емисии на въглероден диоксид, обясниха ръководителят на МВФ Кристин Лагард и директорът на фискалната политика на Виктор Гаспар.

Те съобщиха за увеличаване на консенсуса, че данъчното облагане е “най-ефективният инструмент” за ограничаване на използването на изкопаеми горива и свързаните с тях емисии на въглероден диоксид. В допълнение, данъкът може да осигури натрупването на средства за прехода към възобновяеми енергийни източници.

Различни замърсители, различен ефект

В същото време, според оценките на МВФ, данъчното облагане в различните страни ще има различно въздействие върху нивото на емисиите на въглероден диоксид. Например в Китай, страната с най-високите емисии в света, данък от $ 35 може да доведе до намаляване на емисиите на CO 2 с 30%. Същото се отнася и за Индия и Южна Африка, където енергията се произвежда основно от въглища. В страни, използващи енергия от други източници, данъкът ще намали вредните емисии само с 10%.

Целта на споразумението за климата, сключено в Париж през 2015 г., е да се предотврати повишаването на средната глобална температура с повече от 2 ° C до края на века в сравнение с нивото от прединдустриалната ера. Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) смята, че затоплянето с 1,5 ° C и повече може да доведе до дългосрочни и необратими промени и смърт на някои екосистеми.

Ако емисиите на CO 2 не се променят, то до 2030 г. климатът на Земята може да стане почти толкова горещ и сух, както преди три милиона години, според проучване, публикувано на 10 декември 2018 г. в списанието на Националната академия на науките на САЩ (PNAS). Това може да доведе до силно покачване на световното морско равнище и други промени.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА