Мурсалският чай, познат у нас още като пирински и алиботушки чай, е мощен антиоксидант, не позволява образуване на ракови клетки, подсилва имунната система, има силно превантивно действие срещу вируси и бактерии, това каза за „Агрозона“ Стефан Спасов, производител на биологичен мурсалски чай. Растението съдържа 19 микроелемента от първостепенно значение за човешкия организъм. Според изследвания в немски лаборатории то има и подобряващо паметта действие и се бори с атеросклерозата.
Производителят посочи, че по-силният сезон за билките е зимата, въпреки че чайове се пият и през лятото, тъй като много хора се стремят да „си подхранват целогодишно организма“. През топлите месеци билковата отвара утолява жаждата, подобрява умствената и физическата работоспособност. Имало дори студенти, които целенасочено търсели мурсалския чай по време на сесия, за да подпомогнат учебния процес.
Билката има естествени находища само на Балканския полуостров като по-големите находища са в България. С популяризирането й обаче естествените находища намаляват. Спасов обяснява, че това се дължи на факта, че в стремежа да бъде набран бързо, чаят се бере зелен. Това не позволява билката да се разпространява по естествен път. Друг проблем е брането с корените, което също води до намаляване разпространението на мурсалския чай.
За да стимулираме имунната си система освен мурсалски чай Стефан Спасов препоръчва още мащерка. „Всяка една билка дава някаква част към клетката в организма, която я прави по-здрава, по-устойчива на вирусите и дава енергия“, казва производителят.