МОСВ сезира прокуратурата за превозването на забранен товар и застращаване на зона “Яйлата”?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

На брифинг пред журналисти министърът на околната среда и водите Асен Личев потвърди, че с източването на горивото от долните резервоари на заседналия кораб основният риск за околната среда в района на Камен бряг е преодолян.  Той уточни, че съгласно Регламент ЕС 2015/830 на ЕК лекият дизел, който вече е отстранен от кораба, е класифициран като силно токсичен спрямо водните организми, с дълготраен ефект и върху скалите наоколо и част от плажната ивица.

Съгласно този Регламент, който е задължителен за България, не се допуска също карбамид да бъде пренасян в насипно състояние

„Недопустимо е страна-членка да допусне един кораб, който видимо отива към брега, видимо е натоварен с насипен карбамид, да се блъсне в нашия бряг, да застраши водната екосистема и да застраши защитената зона „Яйлата“.

За мен това е мотив да сезирам Прокуратурата да проведе разследване по раздел престъпление срещу околната среда от Наказателния кодекс срещу Морска администрация“ – каза министър Асен Личев.

„Всъщност от редовното правителство преди нас заварихме само две годни неща – джипът, който се шофираше от премиер с държавни средства, и неговата медия за лична употреба „Севда ТВ“. Администрацията, която заварихме като наследство, специално в Морска администрация и в частност в МОСВ, показа, че тя притежава професионална, етична, морална нищета“, заяви Личев.

Административна и екологична криза са на дневен ред пред МОСВ

„Всъщност ние бяхме изправени пред две кризи. Едната е административна, тежка, другата е екологична криза. За мен преломните моменти бяха два. Единият на 26 септември, когато написах позиция, с която инициирах започването на действия от страна на Морска администрация. Вторият момент е на 27 септември през нощта, когато видях как действията на Морска администрация да изнесе карбамида бяха по-скоро пагубни, отколкото полезни, от гледна точка на опазването на морската среда. В резултат на това, както ви е известно, аз наложих и принудителна административна мярка, с която забраних по-нататък извършването на тази операция.

1,6 пъти по-висока е концентрацията на амониев нитрат в морската вода след “спасителната” операция

На 25-ти, преди провеждането на операцията, нашите органи взеха проби от водата около заседналия кораб, а след като видях как протече тази операция, наредих да вземат проби пак от там. Резултатите от вчера, които изтекоха в мрежата, бяха неправилно коментирани. Всъщност какво показваха те? Това преди операцията го считаме, че е фоновото съдържание на нитрати в този район. В сравнение с фоновото съдържание пробите след провеждане на операцията показват 1,6 пъти по-висока концентрация на амониев нитрат“ – изясни министър Личев.

Росица Карамфилова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по околна среда, допълнително обясни, че резултатите от взетите на мястото полеви проби за установяване на показатели като PH активна реакция, температура, разтворен кислород, наситеност на кислорода показват, че тенденцията е абсолютно стабилна. Такава, каквато е била към 25 септември, се наблюдава и към днешна дата, като резултатите са сравними със стандартния и регулярен мониторинг, който се осъществява от Института по океанология.

Що се отнася до стойностите за азот амониев, след установения разсип на карбамид при неправилното му отнемане от кораба е установено превишение в сутринта, точно след вечерта на разсипването – това беше очевидно за всички и резултатите го потвърдиха. Изпълнителният директор на ИАОС подчерта, че като индикация за това, дали има опасност от цъфтеж и изчерпване на кислорода, изключително важна е пробата за разтворен кислород и за наситеност на кислород в морската среда, която в момента показва абсолютна стабилност в тенденцията.

рибари, риболов, Agrozona.bg

Възложено е извършване на площен мониторинг на морската вода

Министър Личев информира, че е възложил на Изпълнителната агенция по околна среда да извърши  площен мониторинг на морската вода в радиус един километър около кораба, който да служи като база за сравнение за последствията върху околната среда при всяка следваща операция, която ще бъде проведена по спасението на заседналия кораб.

„Оттук нататък нашият общ приоритет ще бъде да не допуснем по никакъв начин увреждане на околната среда, здравето на хората и увреждане на защитената зона“, каза в заключение Личев.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА