Министър Танева: 20 % от спада на доходите на българските млекопроизводители са компенсирани чрез „de minimis”

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Спадът на доходите на българските производители на мляко и на животновъдите в млечно направление за една година се оценява на 51 млн. евро. Този спад, както вече споменах е компенсиран с около 10 млн. евро, или 20 % от него, със средства от националния бюджет. Те бяха вече разпределени чрез държавна помощ „de minimis”. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева в интервю за агенция „Фокус”.

Министър Танева обясни още, че причина за загубите е не само руското ембарго, но и отпадането на млечните квоти от 1 април тази година. „Това отпадане беше ясно програмирано доста преди тази година и се очакваше, че ще доведе до известни сътресения на пазара, но не в мащабa, на който сме свидетели в момента. Според статистиката от месец август по отношение на средната цена на изкупуване на млякото в България, в момента ние сме под средните нива в ЕС и сме на 7-мо място отзад-напред в класацията. В този месец България регистрира най-ниската си изкупна цена на краве мляко в последните пет години. Извън това в планинските и полупланинските райони, където фермите са много по-малки, са регистрирани и е докладвана информация за по-ниски цени от средните”, посочи министърът. Десислава Танева обясни, че общият пакет държавна помощ, заедно с предоставената за овцевъдството е над 26 млн. лв., като от нея за крави млечно направление помощта е близо 20 млн. лева.

„Направени са промени в поднормативната уредба, които следва да доведат до стимулиране на потреблението на хранителни стоки, които са по български държавни стандарти и чиято суровина на влагане е с български произход”, отбеляза министърът и допълни, че отново ще се приложи мярка „Училищно мляко”, която ще има добър ефект върху потреблението и върху здравословното състояние на децата. „Между другото, едно от предложенията на нашата страна в позицията ни пред Съвета е и за прилагане на мярката „Училищно мляко” с по-висок бюджет и с различно финансиране – по-голямата част от финансирането да бъде с европейски средства”, каза още Десислава Танева.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА