Министър Греков: Усвоени са 80% от средствата за държавни помощи през 2013 г.

Златко Златков
Златко Златков
7 Минути

Близо 80% от заделения ресурс за държавни помощи през 2013 година е усвоен. Това стана ясно днес по време на парламентарния контрол от отговора на министъра на земеделието и храните проф Димитър Греков, на въпрос, зададен от председателя на комисията по земеделие и гори в Народното събрание Светла Бъчварова относно системата на държавни помощи в земеделието за 2013 г

Министър Греков поясни на народните представители, че с решение на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие” заделеният ресурс е 79 261 685 лв. за общо 22 схеми и помощи de minimis, прилагани от ДФЗ. Към средата на годината (30.06.2013 г.) са усвоени 62 383 498 лв от тях.

Агрозона публикува пълния текст на отговора на Министър Греков:

От 2007 г. насам политиката на подпомагане на земеделието в Република България се основава на два основни източника на финансиране – европейско финансиране за сметка на фондовете на Европейския съюз по линия на първи и втори стълб на Общата селскостопанска политика (ОСП) и национално финансиране чрез системата на държавни помощи. Следвайки своята мисия, държавното подпомагане се насочва към структуроопределящи, чувствителни и приоритетни области в селското стопанство. В тези условия националното субсидиране за земеделските производители, от една страна, се извършва съобразно законодателната рамка на Европейския съюз и съответното национално законодателство, а от друга страна, се осъществява за сметка и според възможностите на държавния бюджет. На тази база и вземайки под внимание състоянието на селското стопанство и интересите на земеделските производители Министерството на земеделието и храните планира, разработва и нотифицира пред Европейската комисия схеми на държавни помощи, които впоследствие, след положителна оценка от страна на Европейската комисия за тяхната допустимост, биват прилагани от съответните упълномощени за това институции в страната.

Предоставянето на държавни помощи за българското селско стопанство има положително въздействие върху отрасъла, тъй като води до повишаване на конкурентоспособността на земеделските производители посредством мерки, насочени към инвестиции за повишаване ефективността на стопанствата и производство на по-качествена продукция, застраховане и компенсация на щети от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития, съдействие за предотвратяване на заболявания по растения и животни, опазване на генетичните ресурси в растениевъдството и животновъдството, насърчаване на хуманното отношение към животните, стимулиране участието в изложения за популяризиране българското селскостопанско производство и за обмен на опит.

С решение на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие”  заделеният ресурс за държавни помощи в селското стопанство през 2013 г. е 79 261 685 лв. за общо 22 схеми и помощи de minimis, прилагани от ДФЗ. Към средата на годината (30.06.2013 г.) са усвоени 62 383 498 лв. или близо 80 % от ресурса.

По-пълна би била информацията за усвояването на средствата от държавното подпомагане в земеделието при положение, че има налични данни и за схемата на държавна помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък, която е разработена от Министерството на земеделието и храните, но се прилага от Националната агенция за приходите, и по която през предходната година подпомагането надхвърли 63 млн. лв. Поради обективни обстоятелства във връзка с механизма на данъчното облагане в страната и предоставянето на помощта, към момента няма възможност да се проследят нивата на преотстъпването на данъка в сектора на земеделието. По принцип отчетните данни за схемата излизат към средата на годината, следваща конкретната година на прилагане. Поради големия интерес към тази схема Министерството на земеделието и храните предложи изменения, касаещи бюджета и срока на прилагане. В резултат от това, на 05.06.2013 г. Европейската комисия одобри предложенията, предвиждащи увеличение на общия бюджет до 250 млн. лв. и удължаване на срока на прилагане до края на 2014 г.

По отношение на държавните помощи, прилагани от ДФЗ усвояването по основни направления на подпомагане за първото полугодие на 2013 г. е както следва:

1) По помощите, насочени към компенсиране на щети от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития, както и за превенция на болести по растения и животни са усвоени 15 441 819 лв. или 57 % от определения ресурс от 27 060 000 лв.

2) По помощите, насочени към повишаване на качеството на храните и суровините от животински произход чрез отделяне на особено внимание към хуманно отношение към животните са усвоени 44 373 551 лв. или 97 % от определения ресурс от 45 800 000 лв.

3) По помощите, насочени към за гарантиране използването на качествен посевен материал в растениевъдството и поддържане на високо ниво на развъдната дейност в животновъдството е усвоен 60 % от определения ресурс.

4) По помощите, насочени към насърчаване участието на земеделските производители в национални и международни селскостопански изложения и обмен на опит е усвоен 71 % от определения ресурс.

5) По помощите, насочени към обновяване и диверсификация на стопанствата чрез инвестиции за директни доставки е усвоен 13 % от определения ресурс.

6) По помощите, насочени към насърчаване земеделските производители към застраховане са договорирани средства от определения ресурс от 583 730 лв. и предстои плащане.

7) По линия на de minimis помощите са усвоени 158 417 лв. или 22 % от одобрения ресурс.

Както е видно от представените данни усвояването на ресурса за държавни помощи в земеделието варира за различните категории помощи, което е породено от обективни причини като активността на земеделските производители, настъпването на определени събития, водещи до изплащане на средствата по конкретни схеми, процеса на администриране на държавните помощи и др. В тази връзка може да се посочи, че няколко помощи предстои да бъдат въведени в действие, за да започне кандидатстването по тях и съответно изплащането на средствата.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА