Масло от нар – богатството, което Гърция произвежда в индустриални количества

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

 Сорт нар получи защитено наименование за произход в ЕС

Гръцкият сорт нар Ρόδι Ερμιόνης (Роди Ермионис) получи защитено географско наименование за произход. Широколистното дърво се среща най-често в района на Пелопонес. В Гърция нарът е символ на плодородие, просперитет и обновление, и от хилядолетия е част от гръцката митология. По Коледа гърците имат традицията да окичват входната врата на домакинството с нар, който дори освещават предварително в църква.

Единственият производител на масло от семената на нар в индустриални количества в Гърция и в цяла Европа е Стефанос Касидис, чието предприятие се намира на северозапад от Солун в град Дитико. Неговата компания HKassidis обработва приблизително 1200 хектара дървета и разполага с работна сила от 90 души, започнали работа именно в дните на икономическата криза.

Златната част на плода

Касидис отглежда и нар, като използва месото и сока на плода. „Маслото, извлечено от семената, е златната част на плодовете“, обяснява Касидис и добавя, че именно семките са основната суровина за производство на лекарства за борба с рака и козметични продукти.

Твърди, че маслото от семена от нар е подходящо за пиене, съдържа витамин С, който предпазва сърцето и артериите, помага при лечение от рак и има способността да помага за подмладяване на клетките. Маслото помага на имунната система на организма да се бори с болестите, посочва Касидис в интервю за атинско-македонската новинарска агенция (AMNA).

За гръцкия производител най-големият пазар е Франция, където продава продукта си за 1 евро за 1 мл масло. Касидис казва, че не може да направи достатъчно продукт, за да задоволи настоящото световно търсене на маслото от този плод, което присъства в митологията и традициите на няколко култури.

1 000 т нар в 400 кг масло 

Стефанос Касидис изнася 95 % от продукцията си, което включва самия плод и сока му, който също може да бъде замразен, както и мармалад, балсамов оцет, сосове и масления екстракт. Последният се изнася изцяло за Франция, докато плодовете и соковете отиват за Европа, Русия, Далечния изток, Израел и Йордания.

„Пазарът във Франция не е достатъчен, за да поеме цялата продукция на предприятието“, отбелязва Касидис с ужас, тъй като за производството на 400 кг масло са необходими 1 000 т нар. Скъпоценно е, затова само 1 мл струва 1 евро. Според Касидис популярността на неговата марка екстракт от масло се основава на внимателното му приготвяне, особено в начина, по който кората внимателно се отстранява от плодовете.

Нарът не може да расте в студен климат. Касидис насърчава други гръцки фермери да опитат да отглеждат древния плод, като казва, че дърветата всъщност не изискват много грижи. Тъй като търсенето на масло нараства, Гърция има чудесна възможност да претендира за част от този важен пазар, особено след като наровете винаги са присъствали както в древногръцката митология, така и в народната традиция, отбелязва greekreporter.com.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА