Ловци и ветеринари започват да следят пробите за АЧС през телефоните си

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

По-възрастните авджии се притесняват от технологичната новост и липсата на покритие в горите

 

Със заповед на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев се въвежда в експлоатация приложение за мобилни телефони. „Модул Лов” е разработка на БАБХ, с чиято помощ се събира информация за отстреляните диви свине и взетите от тях проби за изследване на африканска чума по свинете, трихинелоза и класическа чума  по свинете. С технологичната новост се улеснява събирането и обработването на информацията за дивите прасета. Предоставя се също така възможност на ловците и служителите на ветеринарни лаборатории да виждат дистанционно резултата от изследването на изпратените проби.

Чрез модула ще се определя мястото на всяко отстреляно прасе и пробите ще се въвеждат преди да бъдат занесени в лабораторията. Част от ловците смятат, че това ще затрудни по-възрастните им колеги и тези, които нямат модерни апарати, съобщават от Североизточното държавно предприятие след среща с ловците от региона вчера. Председателите на няколко дружини са обяснили, че в техните ловища няма интернет и на практика ще бъде невъзможно да се отбележат точните координати. Ловният експерт на СИДП инж. Тервел Стефанов обаче им е предложил първо да изпробват новото приложение, защото то има редица предимства пред досегашното попълване на редица документи, а ако след това се окаже, че има неща в модула, които не сработват да се върви към тяхната промяна.

Над 60 председатели на ловни сдружения и дружини се събраха в сряда в залата на ПП „Шуменско плато“, за да обсъдят заедно с представители на РДГ-Шумен, СИДП и ОБДХ мерки за справяне с африканската чума по свинете набелязани в Заповед на министъра на МЗХГ Десислава Танева.

По време на срещата ловните експерти са обяснили на хората, че трябва да се засили индивидуалния лов, за да се намали популацията във възможно най-кратки срокове. Ловците от своя страна настояват по-бързо да им бъдат издавани бележки за индивидуален лов. Те приветстваха и идеята за безвъзмездно предоставяне на строителна дървесина за изграждане на нови чакала на територията на всички дружини.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА