Лоша инфраструктура и липсата на кадри мъчат преработвателите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

За нас е много важно да има достатъчно качествена суровина, произведена от легитимни производители – които са регистрирани и спазват добрите земеделски практики , съответно с всички сертификати за безопасност, качество и платежни документи, така коментира приоритетите за следващия програмен период Антоанета Божинова, изпълнителен директор на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. По думите й е важно да могат да се произведат достатъчни количества от сортове, които са подходящи за преработка, а не за преработвателната промишленост да се доставят останали количества от предлаганите за прясна консумация. „Необходимо е професионално отношение към отглеждането на плодове и зеленчуци, подходящи за преработка“, коментира Божинова. Тя посочи, че към момента не припознава някоя конкретна европейска политика, която да бъде насърчена в новия програмен период, тъй като в българското земеделие има много специфики и реалностите ни са малко по-различни от общоевропейските.

Подпомагането да отчита спецификата на производство

Антоанета Божинова
Антоанета Божинова

Да не се отпуска подпомагане на единица площ, а на произведена продукция и задължително да се отчита спецификата на всеки сектор в земеделието, е другият момент, който трябва да бъде заложен в следващата Обща селскостопанска политика, посочва Антоанета Божинова. Разходите за отглеждането на  декар корнишони не могат да бъдат съпоставени с тези за грижата за декар магданоз, даде пример тя: „Няма как едно механизирано и доста опростено производство да го подпомагаме еднакво с производството на корнишон, при който има много специфика, много поливания, много ръчна работа и много различни конструкции, които се изграждат, и съответно много агрозащита.“

До момента средствата, които получаваше страната ни по линия на ОСП, не бяха в пълния размер в сравнение с другите страни членки: „Няма как да сме конкурентоспособни с други държави от Европейския съюз, когато ние получаваме по-малко…“, изрази загриженост за размера на подпомагането през следващия програмен период Антоанета Божинова. Тя подчерта, че страната ни се конкурира на един пазар с държави, които получават пълния размер на подпомагането и са много по-напред в развитието си – България също трябва да получи пълния размер на подпомагането на селскостопанската политика.

Нужна е ясна и съгласувана позиция

черешиСтраната ни трябва да има много ясна позиция за следващия програмен период, категорична е Божинова. Тази позиция обаче трябва да е съобразена с всички, които имат отношение към подпомагането. Необходимо е много сериозно обсъждане на приоритетите със заинтересованите страни, а при представяне на позицията на страната ни на европейско ниво да бъдат взети мненията „за“ и „против“ дадено предложение, добави тя: „Това според мен е основата на добрата ни политика през следващия период.“ Ако има достатъчно комуникация за това какво е важно за производителя и преработвателя, няма да ги има настоящите проблеми.

Да се преодолее проблемът с човешкия фактор

През следващия програмен период вече трябва да бъде преодолян проблемът с човешкия фактор, подчерта Антоанета Божинова. В предходния и настоящия програмни периоди се работи върху проблеми, свързани с липса на модерни мощности, изграждане на сгради, инфраструктура във фабриките. В това време обаче е назрял много сериозният проблем, свързан с исладко консервинфраструктурата между производствените предприятия и основните пътни артерии. Вторият огромен проблем за сектора е липсата на квалифицирана работна ръка. Не може в условия на липса на инфраструктура, запустяване на селища и липса на младо население в трудоспособна възраст да търсиш работна ръка, категорична е Божинова. Липсват инженери, технолози, подготвени маркетолози, средни изпълнители, хора, които да се справят с компютъризацията и тенденциите и да отчитат спецификата на техниката. Няма как всяка фабрика или всеки бранш да решават проблема сами за себе си, това трябва да стане национална политика, коментира браншовикът. Тя посочи, че в момента специализираните учебни заведения масово имат паралeлки, в които се изучава маркетинг и търговия, а специалности, които кореспондират с реалните нужди на производството у нас, са загърбени.

Предизвикателство за бранша са и сроковете, административната тежест и неподготвеността на голяма част от областните земеделски служби да реагират адекватно на изискванията, а в някои случаи е проблем дори работата с компютър, коментира още Антоанета Божинова.

 

Текстът е публикуван в списание “Агрозона”. За още мнения на бранша за следващата ОСП – четете юнския брой.

Вижте още: Владимир Уручев: Следващата ОСП ще бъде по-гъвкава

Агрозона

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама